Перейти до основного вмісту

Про сюрпризи урядового проекту...

Не просити кредитів, а шукати внутрішні резерви, радять експерти авторам бюджету на 2015 рік
16 грудня, 09:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Уряд відкликав проект бюджету на 2015 рік. Офіційна причина — в нього потрібно внести пропозиції від депутатських фракцій коаліції, з лідерами яких  у минулу п’ятницю зустрічався прем’єр-міністр Арсеній Яценюк та міністр  фінансів України Наталія Яресько. Після цієї зустрічі створили спільну коаліційно-урядову бюджетну групу, яка на базі оновленого податкового та бюджетного законодавства їх підготує, подасть в Раду, і до 26 грудня депутати  мають проголосувати. 

• Але в бюджетного айсберга є й підводна частина, яка значно більша за ту, що на поверхні. Життя  уряду та нардепів ускладнила місія МВФ. Технічні дискусії з українською владою закінчаться наприкінці наступного тижня, а місія для проведення обговорень за програмою stand-by повернеться до Києва на початку наступного року, повідомив перший заступник директора розпорядника Фонду Девід Ліптон. Мовою фінансів — це означає, що чергового траншу до кінця 2014 року Україні від МВФ не бачити. Не зрозуміло й коли він буде. Відтак,  перед урядом дилема: де брати гроші на бюджетні видатки: посилювати фіскальний тиск (проти чого категорично виступили депутати під час презентації урядової  програми  в Раді) або шукати нових чи вмовляти старих міжнародних кредиторів.

• «День» звернувся до голови парламентського бюджетного комітету Андрія Павелка за коментарем. «Проект ще нікуди не подавали. Зареєстрували в Раді і одразу відкликали. В комітет його не подавали... Обіцяють — до 20 грудня, а після — в Комітет. Наразі по дві людини від кожної фракції увійшли в цю робочу групу і визначають основні принципи формування бюджету», — розповів він. Крім того, додає Павелко, на середу комітет кличе на своє засідання голову НБУ Валерію Гонтареву, щоб вона озвучила макроекономічні показники, зокрема, розповіла про курс долара на наступний рік. «Ми маємо розуміти, на базі чого формуватиметься бюджет», — пояснив він. Які ж цифри будуть закладені в проект бюджету — він відмовляється наразі коментувати, мовляв, все заново погоджується.

• Тим часом у ЗМІ вже з’явилася інформація, що доходи державного бюджету будуть 432,3 мільярда гривень, видатки — 485,3 мільярда гривень, граничний обсяг дефіциту — 65,096 мільярда  гривень. Як розподілятимуться витрати — не зрозуміло. Зі слів голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Сергія Пашинського, на потреби Міноборони на 2015 рік просять 45—47 мільярдів гривень. Не відмовився КМУ й від підвищення цін на житлово-комунальні тарифи. За словами міністра з питань соціальної політики Павла Розенка, підвищення розтягнуть до 2017 року, тому «шокової терапії» не буде,  а малозабезпечені отримають субсидії. Більше жодних офіційних даних по цифрах з бюджету немає.

• Щоправда, в бюджетному комітеті неофіційно пояснили «Дню», що перший варіант взагалі не влаштовував по багатьох показниках.  Наприклад, нереалістична інфляція та ВВП. Але особливо, за словами співрозмовника видання, вразив курс долара. «Була девальвація з 8 до 16 гривень, а тепер пропонувалося встановити 22 гривні за долар. Це означало прямо залізти в кишеню до наших громадян», — обурюється один з депутатів цього комітету, який попросив його не називати.

• Підготовка бюджету в уряді та коаліції — в середині процесу, повідомила міністр фінансів Наталія Яресько у своєму блозі на Facebook. «Проводимо мозкові штурми, дебати та обговорення як доходної, так і видаткової частини бюджету. Отже, остаточний проект досі не узгоджений. Ідеї, які були опубліковані в Інтернеті або обговорюються зараз — це просто ідеї», — вже в звичному дусі кабмінівських відписок на кшталт «робимо», «корегуємо» скупо прокоментувала бюджетну тему вона. При цьому Яресько відхрестилася від публічності дій КМУ щодо написання бюджету. За її словами, обговорення з громадськістю проекту державного бюджету України на 2015 рік у найближчий тиждень недоцільно. «Поки ми не допрацювали і не досягли остаточних домовленостей в уряді за проектом для представлення в парламент, я прошу терпіння преси та громадськості», — написала вона. Яресько додала, що прийняттю закону про держбюджет-2015 має передувати прийняття набору законів, що визначають правила його складання і децентралізації бюджетного процесу. А сам бюджет, за її словами, має бути реалістичним з точки зору фінансування, який дозволить стабілізувати фінансову систему, забезпечити пріоритети національної безпеки і соціальної підтримки найбільш нужденних, а також — зниження податків і адміністративного тиску на малий бізнес та зменшення розміру тіньової економіки.

Набір хороший, але... 

• Народний депутат  від «Батьківщини» (в попередньому скликанні очолював економічний комітет  Ради) Дмитро Шлемко каже, що хоч і не бачив ще бюджету, але чого чекати, розумію. «Не може бути наступний бюджет зростання.  Безперечно, він буде дуже і дуже урізаний... Нікуди від цього не подітися. Розподілити можна те, що надійшло. А якщо немає ресурсів, то немає з чого фінансувати витрати. Тому, очевидно, й ринулися всі (міністр  фінансів, прем’єр) просити до міжнародних кредиторів, хто і скільки зможе виділити допомоги на наступний рік», — резюмує він. На його думку, зараз Яценюк перебуває  в Брюсселі на Днях України  в ЄС. Але, на думку депутата, окрім цього, він  зустрічатиметься з представниками різних країн-членів МВФ, щоб домогтися виділення кредиту від Фонду.

• Не просити, а шукати внутрішні резерви — це може бути виходом для  відновлення зростання, натомість каже народний депутата, член бюджетного парламентського комітету Олександр Шевченко. Він пропонує внести до бюджету фінансування ряду інфраструктурних проектів. На його думку, вони допоможуть відновити зростання економіки та забезпечать людей робочими місцями. Але схоже, що  такий варіант підйому для економіки в уряді поки що не на передових позиціях. Віце-прем’єр-міністр Валерій Вощевський  під час години  уряду в  п’ятницю  заявив, що в Україні наразі немає ресурсів для будівництва нових інфраструктурних об’єктів, і, швидше за все, такого будівництва не буде і 2015 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати