Перейти до основного вмісту

Казки – в маршрутках, класична музика – на вокзалі

Із 8 по 12 червня відбудеться PORTO FRANKO Gogol Fest
03 червня, 11:16
ПЕРФОРМАНС-ВІДКРИТТЯ ФОРУМУ — ВИСТУП НАЦІОНАЛЬНОГО ПРЕЗИДЕНТСЬКОГО ОРКЕСТРУ УКРАЇНИ (ПРОЗВУЧИТЬ ФРАГМЕНТ ІЗ ДЕВ’ЯТОЇ СИМФОНІЇ БЕТХОВЕНА) / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

В Івано-Франківську сучасне мистецтво (музику, театр, кіно, літературу, арт-проекти) можна буде почути і побачити в найнесподіваніших місцях. Наприклад, на залізничному вокзалі. Або у громадському транспорті. Тут відбуватиметься масштабний міжнародний мультидисциплінарний фестиваль PORTO FRANKO Gogol Fest, що поєднає митців із Австрії, Чехії, Данії, Португалії, Іспанії, Німеччини, Грузії, Китаю та України. Що саме чекає публіку, а нею можуть виявитись як туристи, так і звичайні обивателі, що повертаються із роботи додому, «Дню» розповіли організатори й учасники проекту.

«МИ ВИРІШИЛИ ОБ’ЄДНАТИ ГОГОЛЬФЕСТ І ФРАНКІВСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ»

Роман ГРИГОРIВ, композитор, креативний директор фестивалю:

— Цей фестиваль ми заснували 2010 року. Тоді він відбувся у досить великому масштабі, дещо у меншому — в 2011 р., а потім форум поїхав по світу — був у Китаї, Австрії, Америці. Це були окремі акції, але під егідою фестивалю.

Назву фесту придумав Тарас Прохасько, в нього є есей про Івано-Франківськ.

Ідея цьогорічного фестивалю в такому форматі виникла після того, як ми з Владом Троїцьким створили спільний продукт — оперу «Йов» (її покажуть на фестивалі PORTO FRANKO 12 червня), тоді й вирішили об’єднати ГогольФест і наш Франківський фестиваль, тобто це — партнерський союз двох великих фестивалів.

Ми вибудували технологію розміщення акції за принципом серпантину, коли будь-яка людина може потрапити на всі акції, які відбуватимуться від третьої години дня до одинадцятої ночі, а окремі події триватимуть і  цілу ніч. Кожен зможе прийти на театральну виставу, відвідати концерти академічної музики, експериментальні проекти, виставки, літературні акції тощо. Фестиваль спрямований, в основному, на сучасне актуальне мистецтво, але є й класична складова форуму.

Куратором музичної частини є мій колега Ілля Разумейко. Це буде своєрідний естетичний центр, і сконцентровно основні ідеї фестивалю. Одна з таких ідей — змінити контекст сприйняття академічної музики. Наприклад, оперна співачка буде співати барокові арії в приміщенні... залізничного вокзалу. Таким чином, люди, які виходять із потяга, потрапляють на концерт класичної музики. У нас на це є офіційний дозвіл, до речі, керівником «Укразільниці», як ви знаєте, зараз є рокер із Польщі Войцех Балчун, тим більше жодних проблем із домовленістю не було. Я навіть думаю, що це дасть свої паростки для подальшої співпраці.

Інша цікава акція — «Децентралізація». Бас-кларнетист із Президентського оркестру Артем Шестовський, гратиме в звичайних івано-франківських маршрутках, що їздять у спальні райони. Він буде виконуватиме твори Лігеті, Штокгаузена та інших авангардних класиків ХХ ст. Із ним буде волонтер, а поруч — камера, яка зніматиме і музиканта, і реакцію людей. Це — експеримент. Акція розрахована на людей, які просто їздять на роботу і з роботи, живуть своїм побутовим життям, для яких бас-кларнет — це вже подія.

А ще у нас нещодавно виникла ось така ідея. Справа в тім, що організація фестивалю відбувається фактично телефоном, всі організатори фізично перебувають у різних містах — хтось у Львові, хтось в Івано-Франківську, хтось у Києві. Тобто всі організаційні процеси відбуваються через телефон, є певний чат, де ми переписуємося практично цілодобово. Ми все це хочемо роздрукувати і перетворити на мистецьку акцію. От якби на основі цього можна було створити виставу!

У нас  буде й екологічна програма, наприклад, ранкова франкова руханка, тобто це гімнастика, яку роблять діти у школах.

Взагалі, якщо такий фестиваль помножити на два і зробити його в Києві, то це буде дуже крута акція. Зараз ми намагаємося збагнути цей проект в контексті міста, тому що є дуже велика потреба в людях, туристах, які приїдуть. Бо тієї аудиторії, яка є у Івано-Франківську, може не вистачити. Тому всіх запрошуємо!

«У НАС ЗАПЛАНОВАНІ АКУСТИЧНІ КОНЦЕРТИ В РІЗНИХ ЛОКАЦІЯХ»

Iлля РАЗУМЕЙКО, композитор, куратор музичної програми фестивалю:

— Це фестиваль цікавий передусім тим, що в одному проекті поєднуються, наприклад, солістка Віденської опери Лєна Бєлкіна, гурт «Ляпіс Трубєцкой» і Алла Загайкевич із акустичною програмою.

Музична програма складається із 13 акцій, які розташовані в різних точках міста. Буде два концерти в філармонії, це — симфонічний вечір за участю європейських солісток Елізабет Нільсен із Данії та скрипальки Іви Недеви з Болгарії. Крім того, є такі цікаві акції, як інтервенції в публічний простір. Це вже згаданий проект Лєни Бєлкіної на залізничному вокзалі, а також перформенс-відкриття, що відбудеться у міській Ратуші, де у виконанні Національного Президентського оркестру України під керівництвом Анатолія Молотая прозвучить фрагмент із Дев’ятої симфонії Бетховена.

Також у нас заплановані акустичні концерти в різних локаціях. Один із них має назву «Електроакустична церква», що відбудеться в бароковому костелі, що зараз діє як музей. Буде розміщена техніка, і тут відбудуться перформенси та інсталяції за участю Алли Загайкевич, віджеїнг-групи TenPoint, Гоші Потопальського і запрошених артистів із Відня, зокрема композитора, професора Віденської консерваторії Карлхайнца Есселя та його сина Сімона. Буде електроакустичний нічний перформанс, де Карлхайнц Ессель виконає свій твір — електроакустичну симфонію, що триває 70 хвилин.

Ще одна нічна акція — «Відчуття присутності», або, як ми її називаємо, «Концерт у піжамах» (піжама — дрес-код акції), що проходитиме у фойє драматичного театру. Тут будуть розташовані матраци і пуфіки, люди на них сидітимуть чи лежатимуть із 23.00 до 6-ї години ранку. Виступить київський ансамбль Sed Contra, який виконає квінтет американського композитора Мортона Фельдмана (батьки якого, між іншим, із Києва). Потім на сцену вийде Тарас Прохасько, який читатиме нічну казку. Акомпанувати йому буде ансамбль сучасної музики «Палімпсест», а наша колега з Китаю проспіває традиційні китайські колискові. І ще одна важлива умова: на вході ми забираємо в людей мобільні телефони і складаємо їх у спеціальний мішечок, селфі й колупання в телефонах заборонені!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати