Коротко / КУЛЬТУРА
Реліквії Кобзаря повернуть на Батьківщину
Україна має намір повернути культурну спадщину Тараса Шевченка з Росії та Казахстану. Про це заявила заступник голови Адміністрації Президента України Ганна Герман у Каневі Черкаської області на відкритті Музею Тараса Шевченка. Нині відбуваються переговори про передачу автентичних речей поета в музей (багато художніх творів і особисті речі перебувають в Росії, де проживав поет, і в Казахстані, де він був на засланні). Як заявила Герман, повернення цих речей проводиться в рамках підготовки до спільного святкування з Росією 200-річчя з дня народження Шевченка, повідомляє «Інтерфакс-Україна». У свою чергу, адміністрація Національного музею ім. Шевченка має намір просити Януковича сприяти поверненню до України експонатів, що стосуються Шевченка і зберігаються в московських архівах, повідомила автор концепції музейної експозиції, архітектор Лариса Скорик. «Ми проситимемо Президента, і він про це знає — у нього вже була на вищому рівні розмова з Москвою про те, що в московських архівах зберігаються Книга буття українського народу (написаний Миколою Костомаровим маніфест Кирило-Мефодіївського братства, членство в якому було однією з причин арешту Шевченка) — це те, за що розігнали Кирило-Мефодіївське братство, і Три літа (рукописна збірка поезій Шевченка), за яку Шевченка було фактично знищено й відправлено в солдати», — зазначила Скорик. Скорик також сказала, що в музеях інших країн «немає майже нічого, що було б пов’язане з пам’яттю Шевченка». Проте, за її словами, окремі реліквії зараз зберігаються в приватних колекціях. «Тому нам треба викупляти в приватних колекціонерів і просити їх», — заявила Скорик. У той же час вона зазначила, що значна частина експонатів зберігається за межами України, зокрема, в представників української діаспори. «Я знаю, що в діаспорі є багато речей, які пов’язані з Шевченком. Але чомусь їх нам не передають», — наголосила Скорик. Нагадаємо, В.Янукович високо оцінив проведені ремонтно-реставраційні роботи й створення нової експозиції в оновленому будинку-музеї Шевченка в Шевченківському Національному заповіднику в Каневі.
«Казки флори»
У Київській художній галереї «Мистецька збірка» проходить персональна виставка творчих робіт Надії Маркелової, виконаних у авторській техніці ошибана. Цей творчій проект майстриня назвала «Казки флори». Нагадаємо, мистецтво ошибана — різновид флористики, виготовлення картин із природних матеріалів (листя, квітів, пелюстків тощо). Природний матеріал рослинного походження висушується під пресом або в гербарній сітці й пласким закріплюється на твердій основі. Особливо шанованим мистецтво пласкої флористики стало в Японії та Китаї. У моду до Європи воно ввійшло лише в ХІХ ст. Незважаючи на давні традиції, флористику все ж вважають молодим видом декоративно-прикладного мистецтва. Сюжетами її робіт стають казки, їхні персонажі та творчі «дитячі» композиції. Мистецтво пласкої флористики особливо актуальне для нашого сьогодення. У наш час людина, яка здебільшого живе в умовах урбаністичного середовища, позбавлена спілкування з природою, а її праця не пов’язана з природним циклом пір року. Потужним акумулятором природної енергетики завжди були квіти. За словами художниці Надії Маркелової, мистецтво ошибана допомагає людям інформаційної сучасності відірватися від віртуального світу, торкнутися до справжньої природи. Треба просто уважно придивитись навколо себе, тоді в звичайних речах можна побачити казкові моменти. Познайомитись з експонатами виставки «Казки флори» можна до 5 вересня, повідомляє Юлія ВОЛОШИНА.
Одкровення Рішара
Найвідоміший французький блондин на три дні завітає до Києва, але цього разу з’явиться перед публікою не як кінозірка, а як театральний актор. 15 вересня на сцену Театру ім. І.Франка П’єр Рішар вийде разом зі своїм сином Крістофером Дефейємом, який акомпануватиме на контрабасі своєму легендарному батькові. Виставу «П’єру Рішару. До запитання» можна назвати автобіографічною або зустріччю з глядачами, оскільки в її основі — листи й записки, які тисячами отримує актор з усього світу. «Ви дізнаєтеся багато невідомого, і я буду дуже чесним і щирим, відповідаючи навіть на дуже незручні для мене запитання», — зізнається П.Рішар. Нагадаємо, Рішар, нащадок вельможного роду, порвав зв’язки зі своєю родиною заради акторської кар’єри. Першу значну кінороль він отримав уже в зрілому віці (в 34 роки), розчарувавшись, працюючи в театрі. Світова популярність прийшла до П’єра Рішара в 38 років — після фільму «Високий блондин у чорному черевику», де він зіграв недоладного, але дуже привабливого тюхтія. Глядачам актор запам’ятався за стрічками: «Іграшка», «Невдачливі», «Утікачі», «Блаженний Олександр», «Роззява», «Пригоди Альфреда» тощо. Рішар не лише актор, але й сценарист, режисер, а ще винар, займається добродійністю, на дозвіллі співає, але записувати диски П’єр вважає за краще на власній студії «Фіделін фільм», яку він заснував наприкінці 80-х для виробництва й прокату фільмів, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Випуск газети №:
№151, (2010)Рубрика
Культура