Перейти до основного вмісту

По той бік відчаю українського ландшафту

До Дня незалежності України «Мистецький арсенал» організував виставку на підтримку дітей переселенців і поранених бійців
22 серпня, 15:54

21 серпня у «Мистецькому Арсеналі» відбулося відкриття масштабного художньо-соціального проекту «Український ландшафт. По той бік відчаю…» До Дня незалежності України Національний культурно-мистецький та музейний комплекс підготував кілька експозицій: художню виставку «Український пейзаж», фотопроект на підтримку постраждалих учасників із зони АТО «Справжня свобода починається по той бік відчаю…», еклектичний арт-проект «Батьківщина» та відео-АРТ українського режисера Олександра Шапіро «КІНОПРАВДА – еволюція транс-естетики від Симфонії Донбасу до АТО». Окрім того, під час виставки діятиме благодійний проект «Арсенал добрих справ» з метою надати допомогу у підготовці до школи дітей вимушених переселенців зі Сходу України, якими опікується Ініціативна волонтерська група «Київ-Схід-Діти».

Словосполучення «синтез мистецтв» зазвичай має пафосний відтінок. Натомість «Український ландшафт. По той бік відчаю…», це не просто «синтез мистецтв» без гучних слів, це також і синтез ідей, і синтез середовищ. Здається, Арсенал ще не бачив такої різноманітної публіки одночасно. На відкритті можна було побачити і столичний бомонд, і поранених бійців, які зараз перебувають у київському військовому госпіталі, і батьків з дітьми, і літніх людей, і телеведучих, і волонтерів…

В одному крилі Мистецького Арсеналу – «найбільша виставка пейзажу за всю історію незалежної України», як сказав її куратор Євген Карась. В іншому на відвідувачів з фотографій авторства Олександра Чекменьова дивилися постраждалі учасники АТО, а також мешканці звільненого Слов’янська. Шквал емоцій викликає це зіткнення художньої і не художньої реальності – мирних яскравих ландшафтів України відображених в картинах до війни і розруха на світлинах – після.

Доповнює враження відео-переосмислення ситуації від Олександра Шапіро, який використав кадри із випусків новин ТСН та фільм Дзиги Вертова (прабатька телевізійного новинного дискурсу) «Симфонія Донбасу», щоб розібратися у причині трагічної регресії Донбасу за 84 роки.

Якщо повернути від входу у Арсенал наліво – потрапляєш у світ яскравих барв, живописних морів, полів, дерев і сонця. Мистецький проект «Український пейзаж» готувався більше року. Виставка об'єднує 100 авторів і понад 300 художніх робіт. Серед учасників проекту – як визнані митці, так і молоді перспективні художники.

До експозиції увійшли роботи найдорожчого художника України Анатолія Криволапа, Андрія Сагайдаковського, Олександра Бабака, Артема Волокітіна, Олександра Ройтбурда, Максима Мамсікова, Олександра Сухоліта, Олега Тістола, Миколи Маценка, Марини Скугарєвої, Тиберія Сільваші, Даниїла Галкіна, Юрія Пікуля та інших. «Ми зібрали найкращі картини пейзажної тематики, які були створені в Україні за останні 15 років», - говорить куратор виставки Євген КАРАСЬ. Як зазначають організатори, проект – символічний. Експозиція уособлює як ландшафт української культури, так і нерозривний зв'язок топонімів із сьогоднішніми долями людей.

Більше уваги привертає майже автономна частина цього проекту – виставка фотокореспондента «Фокуса» Олександра Чекменьова. «Це проект про солідарність нашого суспільства, яке зіткнулося з безпрецедентною ситуацією, коли на частині нашої території іде справжня війна, - розповідає Мар’яна МУСІЙ, куратор виставки. – Ми відобразили два боки війни – поранених солдат і мешканців Слов’янська. За кожним фото – трагічна історія. Ми хотіли привернути увагу якомога ширшої громадськості, щоб допомогти цим людям. Насправді, мало хто замислюється, що війна стала нашим перманентним станом. І зараз ми здаємо екзамен на гуманізм».

До гуманізму і благодійності закликає також «Арсенал добрих справ», який опікується дітьми переселенців. Загальна кількість дітей шкільного віку, зареєстрованих у базі волонтерської групи «Київ-Схід-Діти» – майже 250, і щодня до них приєднуються по 2-5 новоприбулих. В експозиції Мистецького Арсеналу з 21 серпня до 7 вересня працюватиме пункт збору, де всі охочі зможуть залишити корисні речі для дітей. «Побутує такий вислів: «Коли говорять гармати – музи мовчать», - говорить на відкритті виставки генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталія ЗАБОЛОТНА. – Але не варто забувати, що культура – це м’яка сила. Ми маємо бути сильними у своєму добрі». На відкритті «Українського ландшафту» також побував міністр культури України Євген НІЩУК, який побажав усім присутнім знайти вихід із жаху та відчаю у надії на майбутнє.

Виставка триватиме до 7 вересня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати