Погляд із Варшави на українське сценічне життя
У Києві на базі Польського центру Інституту філології Національного університету ім. Т. Г. Шевченка відбулася презентація спеціального випуску журналу «Театр»
Десяте число авторитетного в Європі часопису за поточний рік вийшло під заголовком «Театр вільної України». Його героями стали вітчизняні режисери Станіслав Мойсеєв, Дмитро Богомазов, Оксана Дмитрієва, Андрій Білоус, Влад Троїцький, Тамара Трунова, Станіслав Жирков, хореограф Раду Поклітару, драматурги Павло Ар’є, Наталя Ворожбит та Неда Неждана. Куратор із української сторони Ганна Веселовська залучила до співпраці над журналом півтора десятки театрознавців та критиків з Києва, Харкова, Львова, Одеси. Жанр матеріалів різноманітний: статті, інтерв’ю, дискусії... Свій погляд на українську ситуацію виклали і дописувачі з Польщі.
— Ми намагалися представити нашому читачеві український театр після Майдану з точки зору тих, хто прагне змін, — зазначив головний редактор журналу Яцек Копцінський. — І те, що наклад цього номеру було розпродано швидше за інші номери, дуже показово.
Прикметно, що востаннє такий спільний українсько-польський номер «Театру» виходив далекого 1993-го.
Наразі присутні на презентації директор Польського інституту в Україні Єва Фігель, Яцек Копцінський, мистецтвознавець Анна Коженьовська-Бігун, яка досліджує та популяризує у Польщі актуальну українську драму, були одностайні у своїх висновках: Україна нагадала всій Європі про те, про що та вже призабула (адже 25-річний досвід Польщі як модерної незалежної держави значно успішніший за наш), — про волю як цінність, яку так важко здобути й так легко втратити.
Загалом рік, що минає, спонтанно, без жодного офіціозу, проте цілком природно став у царині театру та драми «українсько-польським» — і вихід журналу є лише одною «позначкою» на цьому календарі. Так, у Театрі Повшехни (Варшава) відбулася прем’єра вистави «Щоденники Майдану» (текст скомпоновано Н. Ворожбит за численними свідченнями учасників подій), а у Харківському академічному театрі ім. Т. Г. Шевченка — «Антігони в Нью-Йорку» Януша Гловацького. У декількох польських містах свою документальну п’єсу «Казка Новоросії» представив режисер Павло Юров, яку до того понад два місяці перебував у заручниках у Слов’янську. У Плютах під Києвом було проведено літню школу «Режисер — драматург: формування ідеї». На Першій сцені сучасної драматургії у Львові тривають сценічні читання п’єси Малгожати Сікорської-Міщук «Бургомістр». Зрештою, у Варшаві готується до виходу перший том Антології української драматургії, в якому у перекладах польською вміщено п’єси Павла Ар’є, Олександри Громової (Погребінської), Неди Нежданої, Наталі Ворожбит, Сашка Брами та Дена Гуменного.
Натомість 2015 рік анонсовано Польським інститутом, як Рік польського театру в Україні.