14 «спікерів» — жертви експерименту
Учора висунуто 14 кандидатів на посаду спікера Верховної Ради. 12 із них — від фракцій та груп депутатів, двоє — самовисуванці.
Від фракцій висунуто переважно не ті кандидатури, які називалися раніше, — НДП: Олександр Карпов, СДПУ(о): Валерій Череп, НРУ: Юрій Костенко, від «Громади» взагалі четверо: Олександр Єльяшкевич, Юлія Тимошенко, Михайло Павловський, Євген Смирнов. Павло Лазаренко, якого не було серед цієї четвірки, сказав авторові цих рядків, що «спікером бути не кожен може. Спікером треба народитися. Я зовсім інша людина».
У цікавому становищі опинилися ліві. КПУ та «Лівий центр» висунули кандидатуру Петра Симоненка. Мабуть, тільки Олександр Мороз оптимістично обіцяв журналістам, що Симоненко має реальні шанси стати спікером уже в першому турі. Щоправда, за його підрахунками, в лівих не вистачатиме 50 голосів. Тоді і лівим доведеться виставляти іншу кандидатуру.
Кореспондент «Дня» поцікавився в Олександра Олександровича, чи підтримуватиме СПУ наступну кандидатуру комуністів, якщо Симоненко не пройде. Відповідь: «Якщо я вам скажу зараз, що підтримаємо іншого, а Петра Миколайовича оберуть головою, то він матиме до мене претензії. Хай спочатку закінчиться цей тур». Отже, схоже на те, що більш реальним виявився план, за яким ліві висунуть Симоненка задля того, аби в другому турі перемогу здобув Мороз. Хоча, як стверджує сам екс-спікер, за підтримки частини правих депутатів Петро Симоненко може пройти в першому турі, «тим більше, що така попередня робота вже проведена».
Депутат Мороз категорично заперечив можливість «пакетного голосування», коли спікер обирається разом із заступниками. На його думку, передає Інтерфакс-Україна, «пакетом» можна обирати лише заступників. Мороз пояснив, що «пакетне обрання» означає можливість і зміщення спікера із заступником «таким же пакетом». Тобто в певний момент парламент може залишитися без керівництва. «Ті, хто на цьому наполягає, хочуть, аби парламент був слабким».
Ні висунуті, ні ті, хто висував, не приховують, що в першому турі ні
в кого немає шансів. Вважається, що коли ніхто із запропонованих не набере
потрібної кількості голосів, будуть названі основні претенденти. Олександр
Ємець в інтерв’ю «Дню» прямо визнав, що завдання Карпова «лише продемонструвати
бачення фракції, яким повинен бути парламент». Олександр Мороз каже, що
керівництво парламенту може бути обрано й наступного тижня. Серед можливих
кандидатів, які можуть розглядатися в цьому випадку, він назвав Івана Плюща,
Леоніда Кравчука, Євгена Марчука та Віктора Медведчука.
Випуск газети №:
№90, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»