Дружній внесок
Польща допомагає Україні утилізувати «меланж»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070921/4160-3-1.jpg)
Днями на складі зберігання ракетного палива у Львівській області була проведена експериментальна утилізація чотирьох тонн «меланжу» за польською технологією на обладнанні українсько-польського консорціуму «Еко Технолоджіс». Роботи проводилися в рамках підготовчих заходів до участі в міжнародному тендері з утилізації запасів «меланжу» в Україні, який планує провести Організація з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Всього в Україні на різних складах зберігається 16 тис. тонн «меланжу», який є дуже токсичним ракетним окислювачем і використовувався як добавка для ракетного палива в 50—60 х роках минулого століття. Оскільки строк зберігання «меланжу» вийшов за всі межі, то зрозумілим є побоювання не лише в Україні, а також у сусідній Польщі щодо можливої катастрофи, якщо цей окислювач потрапить в атмосферу чи в грунти і потім у річки, одна з яких проходить через Польщу.
Таку думку висловив посол, заступник директора департаменту політики безпеки Міністерства закордонних справ Польщі Тадеуш Хоміцький під час «круглого столу» Утилізація рідинних компонентів ракетного палива на пострадянському просторі: проблеми та шляхи їх розв’язання». Він, зокрема, зазначив, що величезна кількість меланжу, який потрібно утилізувати, вимагає не лише вирішення фінансових, технічних проблем, але й співпраці з боку інших держав, а також міжнародних організацій. Пан Хоміцький наголосив, що запаси меланжу мають бути знищенні протягом найближчих двух—п’яти років, щоб подальше зберігання токсичного окислювача не призвело до великомасштабної екологічної катастрофи.
Посол повідомив, що в знак підтримки зусиль міжнародних організацій, спрямованих на надання Україні технічної та фінансової допомоги, Польща виділила 80 тис. євро у спеціальний фонд ОБСЄ, призначений на реалізації проекту з утилізації «меланжу» на українських складах. У рамках цього фонду вже зібрано майже 640 тис. євро. Але, яка зазначив пан Хоміцький, цієї суми недостатньо для знищення величезних українських запасів «меланжу». Тому, на думку посла, Україні слід залучати інші держави та міжнародні організації і особливо Європейський Союз. Оскільки реалізація програми утилізації «меланжу» в Україні вписується в імплементацію Стратегії ЄС у питаннях непоширення зброї масового знищення, а також програм, які реалізуються в рамках Інструменту стабільності. Окрім того, наголосив польський дипломат, включення Європейського Союзу до реалізації програми утилізації «меланжу», сприяло б, також, процесу інтеграції України в європейські структури чи пристосуванню України до високих стандартів ЄС у царині охорони довкілля.
Торкаючись співпраці між Польщею та Україною, пан Хоміцький відзначив, що польська сторона готова поділитися своїми досягненнями в галузі утилізації токсичних хімічних речовин. Він нагадав, що проблеми утилізації «меланжу» в рамках польсько-української співпраці обговорювалися на міжнародному семінарі в Тарнові, який відбувся рік тому. За його словами, двостороння співпраця в області утилізації «меланжу» стала одним із пріоритетних напрямків програми допомоги іноземних держав Міністерства закордонних справ Польської Республіки. Зокрема, за рахунок коштів, які були виділені Міністерством у 2006 році, було виготовлено пересувну установку з утилізації «меланжу», яку було змонтовано на військовому об’єкті під Радеховом.
Загалом, як повідомив пан Хоміцький, допомога з боку Польщі складає понад 600 тис. євро. Але цих коштів недостатньо для утилізації всіх українських запасів «меланжу» і тому Україні важливо залучати до співпраці міжнародну спільноту, а зокрема Європейський Союз. За словами дипломата, на фінальній стадії знаходиться робота над проектом Меморандуму про порозуміння і співпрацю між міністерством закордонних справ Республіки Польщі та міністерством оборони України про співробітництво в процесі знищення запасів компонентів ракетного палива — «меланжу». Такий Меморандуму, відзначив пан Хоміцький, стане підтвердженням того, якого високого значення надають уряди України та Польщі реалізації програми з утилізації запасів «меланжу». Польський посол запевнив, що співпраця з Україною в галузі знищення «меланжу» залишатиметься одним з найважливіших напрямків діяльності Польщі на міжнародній арені в рамках політики безпеки, охорони довкілля, роззброєння і непоширення зброї масового знищення.