СБУ виходить на зв'язок. У межах дозволеного
СБУ виходить на зв'язок. У межах дозволеного Тетяна КОРОБОВА, "День"
Перший раз за час існування СБУ керівництво відомства - Володимир Радченко і п'ять його заступників - зустрілися в такому складі із запрошеною пресою. Таке широке представництво можна сприймати як сенсацію.
Що й зобов'язувало шукати причину. Однак, Володимир Радченко пояснив, що мета зустрічі - прокоментувати деякі аспекти діяльності СБУ 1997 року. Про що підготовано прес-реліз. А проте, причина такої вражаючої зустрічі, що тривала дві години, швидше усього - в бажанні керівництва служби ще раз донести до відома всіх зацікавлених осіб - СБУ керуватиметься лише законом і не братиме участі в політиці та в "передвиборних розкладах", хто б не намагався її до цього залучити. "Позиція служби мною двічі викладалася на сторінках газет, і ви її знаєте", - заявив Володимир Радченко. "За це нас критикують. І не просто критикують", - додав він, не оголосивши, щоправда, чи означає це перспективу "оргвисновків".
Заступник голови СБУ Василь Горбатюк зачитав витяги з "таємного" відомчого документа "Про особливості поточного моменту і завдання Служби безпеки". У документі зазначається, що особливістю нинішньої ситуації в Україні "є різке загострення політичної боротьби напередодні виборів і реальна небезпека застосування в ній крайніх форм суперництва і вирішення суперечностей". У зв'язку зі "складністю оперативної обстановки" пропонується "вжити заходів зі своєчасного розкриття й недопущення акцій терору і провокацій масового безладдя... фактів корупції і підкупу посадових осіб, які спроможні вплинути на результати виборів у чиїх би то не було корпоративних інтересах; спроб насильного усунення опонентів незалежно від їхньої політичної орієнтації, а також унеможливити використання інформаційних каналів Служби для партійних, групових або особистих інтересів".
Треба віддати належне керівництву СБУ - воно намагалося відповідати на всі запитання преси. У межах дозволеного. "Ми можемо щось не сказати, але брехати - не збираємося", - сказав Володимир Радченко.
Це не стосується прямо запитань ні про палац "Україна", ні про наявність рахунків у швейцарських банках, але ілюстрацією служити може. То вкрали чи не вкрали $40 млн. при капремонті палацу? "Створено дуже могутню групу під егідою Генпрокуратури", - була відповідь. СБУ також представила депутатській комісії всі документи, які було затребувано. "Висновок про обгрунтованість або необгрунтованість звинувачень у розкраданні можна буде дати лише після завершення роботи", - повідомив Радченко. Його першого заступника, керівника розвідки Олександра Скибинецького, котрий визначив головним завданням своєї служби "вносити ясність в актуальні проблеми, які цікавлять керівництво держави", кореспондент "Дня" запитала: "Надала чи ні Швейцарія банківські рахунки клієнта?" Інформація СБУ розширила кругозір преси. Щоб отримати бажане, Україна повинна бути членом відповідної конвенції, має бути доведено, що гроші- "брудні", законодавство України "повинно стикуватися в питанні оцінки скоєного злочину". Всі подальші запитання й коментарі вже звучали, як "казка про білого бичка". І серйозне запитання залишилося: бог з ним, з Лазаренком, але чи можлива в Україні чергова гілляста "липа"? Що доповідає Служба Президентові?
А загалом - атмосфера була доброю. Навіть з урахуванням того, що коло інтересів журналістів у діаметрі не збігалося з "межами дозволеного" Службі для їх задоволення.
У результаті Володимир Радченко у відповідь на запитання кореспондента "Дня", котрий намагається точно зрозуміти - навіщо кликали, ще раз підкреслив: "Уся колегія перед вами, і ми твердо заявляємо: в політичну гру нас втягнути не вдасться".
Журналісти виявили бажання надати зустрічам з керівництвом СБУ регулярного характеру. На що голова СБУ відповів: "Якщо нам дозволять, ми готові бачити вас щокварталу".
Випуск газети №:
№13, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»