Український президент "консервує" кримського прем'єра?
"Президент дійсно є гарантом Конституції. Він в котре виявив свій державний підхід", - сказав Анатолій Гриценко кореспондентові "Дня". Президент пропонує провести вибори до ВР АРК за мажоритарною системою, вважаючи, що змішана система передчасна і "не сприятиме консолідації суспільства на півострові, а розпалюватиме політичні пристрасті". Тобто реалізовується "державний" задум у регіональному масштабі, причому в одній з "найчервоніших" точок. Бо можливий "лівий реванш" в одній окремо взятій автономії особливо показовий тому, що за Кучму республіка голосувала так гаряче, як ніхто. Це по-перше. І при владі сьогодні там хто? Прем'єр Франчук. Це по-друге.
Президент вважає за необхідне змінити статтю закону, що встановлює час проведення виборів 29 березня, зазначаючи, що, відповідно до Конституції України, цю дату визначає ВР Криму. Зрозуміло, що ВР ніяк не встигне укластися у визначені терміни, не зважаючи на "конституційне закінчення" своїх повноважень. "Це ж не райцентр, а республіка, - говорить спікер, - треба створити всі умови для максимально повного волевиявлення народу". Після того, як закон буде переглянуто Верховною Радою, підписано Президентом і опубліковано, ВР Криму визначить терміни виборів. Спираючись на ту ж конституційну норму про своє право, ВР, не виключено, вважатиме за логічне заощадити народні кошти і запланувати свої вибори разом з президентськими - тобто на осінь наступного року. З такими пропозиціями вже звернувся місцевий Рух, що знаменно. Лідер Меджлісу Мустафа Джемільов так само підтримав Президента: "Ми схвалюємо вето".
Цікаво, що на останній прес-конференції глава українського парламенту Олександр Мороз черговий раз переконано сказав, що вибори в Криму відбудуться вчасно. Якби Президент прагнув до цього, то навіть вето, навіть необхідне, він, певно, наклав би спішно, а не останнього з відведених йому на роздуми дня. Отже?..
Тепер намалюємо собі таку картину. У Криму 29 березня проходять вибори. Приходить до влади, за прогнозами, серйозна частина лівих і велика частина нових. Природно, вони змінюють уряд, і шанси Анатолія Франчука дуже проблематичні. Втім вся його кипуча і незамінна діяльність стає предметом розгляду, причому документального, нових людей. А попереду - президентські вибори. І цілком зрозуміло, карта "Франчук і син" буде не самим останнім козирем у боротьбі за президентське крісло і проти Леоніда Кучми. Чи може таке допустити Президент? Отже, відстрочку кримських виборів можна розглядати як зусилля щодо консервації кримського прем'єра.
Випуск газети №:
№13, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»