У центрі Тернополя висадили "Алею волонтерів"

У центрі Тернополя, біля пам’ятника Тарасу Шевченку, висадили “Алею волонтерів”. У сквері Кобзаря посадили рідкісні породи дерев – сливи “Пісарді” та клени “Друмонді”. Акція присвячена волонтерському руху і першому в новітній історії Тернополя меценату – волонтеру корпусу Миру США та ландшафтному архітектору Джону Звожеку.
Як зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал, саме Джон Звожек запланував, як озеленити сквер Кобзаря у Тернополі, де раніше була зруйнована доріжка: “На жаль, тоді не було такого посадкового матеріалу, який він пропонував. Зараз він є. Тому, враховуючи його пропозиції та екологів-ландшафтників, посадили червонолисту сливу і декілька кленів рідкісної породи».
У акції з висадження “Алеї волонтерів” взяла участь дружина Джона Звожека. Алла Хоперія-Звожек розповідає, що Джон працював архітектором у США. А волонтерська діяльність була невід’ємною частиною його життя. “40 років пропрацював в штаті Нью-Джерсі, Принстоні. 18 років у цьому місті щопонеділка ходив у госпіталь для бідних. Безкоштовно працював три години, зокрема з 17-ої до 20-ої години. 18 років – не 18 днів і не місяців. А 18 років!», – наголошує Алла Хоперія-Звожек. Джон Звожек приїхав до Тернополя після одруження з пані Аллою, яка родом з Черкас. Коли Джон запропонував їй руку, вона дала згоду на одруження, але за умовою, що не виїжджатиме з Батьківщини. “Він відповів: «Добре, я міняю країну, а ти міняй місто», – згадує пані Алла. Адже Джона запросили до Тернополя як волонтера – ландшафтного дизайнера. Відтак вони переїхали жити до Тернополя і Джон Звожек тут продовжив волонтерську діяльність.
“Він перший ступив у Тернопіль як волонтер. Джон був першим і єдиним волонтером за всю діяльність Корпусу Миру, що відкрили у 1956 році. Він був єдиним волонтером, який попрацював 6 років поспіль. Ремонти цього скверу – його заслуги. Півтори тисячі саджанців висаджено в парку Шевченка, він з Умані привозив, його заслуги. Магнолії – його заслуги”, – каже пані Алла. Багато працював Джон Звожек також у “Карітасі”, допомагав сиротам.
Відомого волонтера, ландшафтного архітектора не стало 30 серпня 2006 року. “Алея волонтерів”, яку висадили в Тернополі 3 листопада 2016 року, присвячується не тільки Джону Звожеку, а й діяльності усіх інших волонтерів, які щодня виділяють час на допомогу, підтримку інших людей. Під час акції до висадження дерев долучився Юрій Кулик, який займається волонтерством вже понад 12 років. У “Фабриці Святого Миколая”, що організовує щороку молодіжна комісія УГКЦ, разом з друзями вже понад 10 років є волонтером. Перед тим спільно з громадськими організаціями займався організацією для дітей-сиріт екскурсій по замках та інших визначних місць.
“Логістичний центр допомоги бійцям АТО відкрили у липні 2014 року. З того часу допомагаємо бійцям, їхнім сім’ям, дітям. Загалом є багато напрямків, по яких людина може вести волонтерську діяльність. Є дуже багато речей, які можуть волонтери зробити, якщо приділятимуть цьому хоча би годину в тиждень. Ця “Алея волонтерів” є визнанням вкладу Джона Звожека у розвиток міста, а також визнанням кожної людини, яка долучена до волонтерського руху”, – каже волонтер Логістичного центру допомоги бійцям АТО Юрій Кулик.
Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль, фото автора