Перейти до основного вмісту

Україна у фокусі

Міжнародні експерти оцінюють європейськість нашої держави
29 лютого, 00:00

Вчора відбулося офіційне відкриття триденного Міжнародного форуму «Україна—Європа», організаторами якого виступають Національний інститут стратегічних досліджень України у партнерстві з польським Інститутом східних досліджень. З одного боку, Київ хоче показати своє бачення і свої прагнення на шляху інтеграції в європейські та євроатлантичні структури. З іншого боку, дає можливість міжнародним експертам, як зі Старого, так і Нового світу, а також Росії, дати оцінку процесам, які відбуваються в Україні. Саме так оцінив Президент України Віктор Ющенко ідею проведення форуму, в якому бере участь близько 300 іноземних експертів і політиків. За словами Президента, форум надає можливість глибше проаналізувати процеси, які відбуваються в Україні, подати своє бачення майбутнього розвитку України і послухати партнерів, почути їхню думку щодо внутрішніх процесів в Україні.

Цікаво, що в своєму виступі, який відкривав, по суті, пленарне засідання «Перспективи для українсько- європейської інтеграції», Ющенко, у першу чергу, приділив увагу великому східному сусіду. Констатуючи, що відносини з Росією не є легкими, він зазначив, що в цілому задоволений діалогом з Російською Федерацією.

На думку Ющенка, великою помилкою двосторонньої політики є відсутність зони вільної торгівлі, узгодженої тарифної політики, митної політики.

Разом з тим український Президент відзначив, що серйозного вирішення вимагають енергетичних стосунків з Росією, зокрема, пошук стратегічної формули моделювання ціни на газ, тарифу на транзит. За його словами, українська влада робитиме все, щоб відносини з Росією носили відкрити, дружній довірливий характер.

Торкаючись безпосередньо теми пленарного засідання, Ющенко зазначив, що сьогодні Україна знаходиться на радикально новому етапі відносин з Європейським Союзом. Він нагадав, що Україна офіційно розпочала переговори з ЄС про створення зони вільної торгівлі після того, як здобула членство в СОТ, а також веде з Євросоюзом переговори щодо укладання нової посиленої угоди.

«Нас найбільше влаштовував би статус асоційованого членства. Сподіваюся, до вересневого саміту Україна — ЄС ми знайдемо змістовне формулювання відповідним українським прагненням», — наголосив Ющенко. При цьому він аргументував європрагнення України спільними ціннісними позиціями, а також окремо зазначив, що ця політика не спрямовано проти третьої сторони і не викликана політичною кон’юнктурою.

Говорячи про євроатлантичні прагнення України, Президент пояснив, що вони повинні базуватися на раціональному виборі моделі достатньої безпекової політики України і гарантувати незмінний статус нашої держави як суверенний. У цьому контексті Ющенко вважає передчасними вимоги проведення референдуму з питань вступу до НАТО, оскільки Альянс не робив відповідних пропозицій України.

«Чому проводити український референдум по тому питанню, яке не існує», — поставив риторичне запитання Глава держави. Водночас він підтвердив, що приєднання до Альянсу відбудеться за рішенням референдуму. Президент роз’яснив, що питання членства в НАТО не є справжньою причиною ситуації, що виникла в українському парламенті. «Це не є дискусія про НАТО. Це є дискусія про владу», — впевнений Президент України. При цьому він висловив переконання, що парламент запрацює найближчим часом і ухвалить низку законів, спрямованих на боротьбу з корупцією.

Важливо підкреслити, що такий відомий американський політолог і професіонал найвищого рівня, як Збігнєв Бжезінський у своїй доповіді «Україна: оцінка 16 років незалежності», оприлюдненій учора на форумі (на жаль, сам пан Бжезінський через хворобу не зміг приїхати), головним гальмом розвитку нашої країни також називає корупцію. І, можливо, усвідомлення цього зла зрушить поки безрезультатну боротьбу з ним з мертвої точки.

КОМЕНТАРІ

Адріан СЕВЕРИН, голова Комітету парламентської співпраці ЄС—Україна Європейського парламенту:

— Я не вперше відвідую форум «Україна — Європа». Торік подібна тема обговорювалася у Вроцлаві. Я думаю, важливо зустрічатися і провести декілька днів в обговоренні відносин між Європою чи, радше сказати, Європейським Союзом та Україною. Тут обговорюватиметься не лише тема відносин України та ЄС, але й України зі світом та сусідами. Це добра можливість дискусій, і я сподіваюсь, що люди будуть торкатися чутливих тем. Бо, звісно, у даних питаннях є чутливі й нечутливі теми. Якщо ми будемо торкатися лише нечутливих тем, то ми не зможемо дати багато додаткової вартості. Якщо ми є достатньо реалістичними і готовими досить сміливо обговорити ці теми, це допоможе виробити ідеї, які посилять прогрес України, що в інтересах усієї Європи і навіть усього демократичного світу.

Важко робити порівняння із попередній форумом «Європа—Україна». Форум тільки розпочався, і ми ще побачимо, як розгортатимуться обговорення. У списку багато впливових учасників. Нам треба буде послухати ідеї, які тут висловлюватимуться. Але хочу наголосити, що важливим є сам момент проведення форуму. По-перше, він відбувається після дострокових виборів, які були проведені в Україні. По-друге, він збігається у часі з блокадою Верховної Ради, хоча очікувалося, що вибори сприятимуть політичному процесу в країні. По-третє, в даний момент інтенсивно ведуться переговори між Україною та ЄС щодо нової посиленої угоди. По-четверте, форум відбувається після нової енергетичної кризи, до якої, ймовірно, причетна Україна. І незрозуміло, чи ця криза уже подолана і чи її умови подолання є прозорими і сталими. Це є дуже цікавий і чутливий момент. І цим нинішній форум відрізняється від попереднього.

Що стосується сподівань української сторони на осінній саміт ЄС—Україна, нам не слід говорити про природу перспективи членства України в ЄС. Всі пишаються історією України, і всі мають сподівання щодо майбутнього України. Давайте зараз сконцентруємося на поточній роботі. Бо тут ми маємо вакуум між минулим і майбутнім. Я думаю, що акцент нам потрібно робити не на тому, щоб гадати про перспективу членства в ЄС, а докладати зусиль, аби справді Україна і ЄС поділяли політику, економічно інтегрувалися. Решта прийде само собою. Нам не треба загадувати результат, якщо ми не забезпечили його передумови.

Йон-Крістер ОЛАНДЕР, посол Швеції в Україні:

— Я думаю, дуже важливо, що така конференція з міжнародними учасниками проводиться в Києві. На мою думку, вона дасть сфокусуватися на перспективі України щодо Європи, інтеграції вашої країни в Європу. Я вважаю, що конференція також стимулюватиме дебати всередині країни і допоможе людям зрозуміти, що існують певні умови, які необхідно виконати, перш ніж Україна зрештою може стати членом Європейського Союзу. Я думаю, що при великому бажанні і важкій праці це можливо. Але також завжди необхідно мати з боку людей підтримку і розуміння цього завдання.

Що стосується можливих результатів саміту Україна— ЄС восени цього року і української перспективи членства в євроспільноті, то, звісно, кожен саміт може принести якісь відчутні результати. Я особисто думаю, що зараз, коли тільки розпочалися переговори щодо нової розширеної угоди, дуже важливою має стати угода про зону вільної торгівлі, яка буде інтегральною складовою поглибленої угоди. Наскільки я розумію, переговори проходять добре. Вони розпочалися якраз із важливої частини — зони вільної торгівлі. І вони заберуть трохи часу. Можливо, два або три роки. Але це нормально. Головне, що у вас є фокус і вам лише потрібно працювати у напрямку цієї мети.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати