«Ідеальна. Світ жінки у мистецтві Китаю»
На виставці представлено вибрані твори образотворчого та декоративного мистецтва 18 – початку 20 ст., присвячені образу жінки у творчості китайських мистців. Через представлені експонати ведеться оповідь не просто про зовнішній вигляд героїнь творів, а скоріше про умови їхнього життя та сприйняття жінок у суспільстві Китаю минулих віків. Предмет за предметом оповідає про канони краси, моду, повсякденне життя, релігійні аспекти.
Для європейців від середини 13 століття, часу знаної подорожі венеційського купця Марко Поло до Китаю, його різноманітні традиції та надзвичайно багата і автентична культура часто втілювали в уяві саме поняття «Азія». І у першу чергу саме через різноманітні предмети і твори мистецтва, що їх привозили з подорожей мандрівники, купці, дипломати, відбувалось знайомство Сходу і Заходу. Інтерес колекціонерів до творчого спадку Піднебесної не вщухав ніколи. Богдан Ханенко не став винятком, хоча його зацікавлення Сходом розгорілося вже наприкінці життя. Перші значущі придбання класичного китайського живопису 15–16 століть зі збірки Артура Сомбона співзасновник музею здійснив лише 1914 року на аукціоні в Парижі.
Одне з найбільших поповнень колекції китайського мистецтва відбулось у середині 20 століття: 357 предметів з колекції подружжя Жаспар. З них 183 було подаровано Таїсією Жаспар, а решту викупила держава. Андре Жаспар (кузен того самого Шарля де Голля) упродовж 20 років був консулом Шанхайської французької концесії. Колекціонування було досить поширеною практикою у «вищих» колах, тож дипломат часто бував на аукціонах, виставках, у антикварів в Шанхаї, Пекіні, на Тайвані, а також купував деякі твори під час подорожей у Кореї і в Японії. І хоча сучасні дослідження показують, що лише близько 10% колекції є оригіналами художників епох Мін та Цин (17–20 ст.), високоякісні копії також складають чималий інтерес. Левова частина експонатів виставки походить саме з цієї збірки.
Дослідниця колекції китайського живопису та графіки Музею Ханенків і кураторка виставки Марта Логвин відмічає, що виставка «дає можливість зазирнути до самобутнього світу уявлення і мрії жінок старосвітського Китаю». Експозиція розкриває кілька ключових сюжетів, серед яких дуже цікавою є тема жінки за рамками суспільних обмежень. На контрасті до творів, що втілюють патріархальний погляд на жінку у першу чергу як на об’єкт бажання, перед глядачем постають легендарні героїні-воїтельки. Вони радикально відкидали традиційні жіночі життєві сценарії і бралися за зброю, щоб стати на шляху ворога, або підіймали повстання проти несправедливих правителів.
Виставка надзвичайно різноманітна і буде цікава як поціновувачам китайського мистецтва, так і тим, хто захоче познайомитися з ним вперше. Експозиція триватиме до 29 серпня.