«Ми є молодою церквою, але з тисячолітнім корінням»
Рівно рік тому, 3 лютого 2019 р. відбувся урочистий вступ на посаду (інтронізація) Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнійшого Митрополита Епіфанія. За традицією (слушно!) рік — це певний символічний рубіж часу, який вже дозволяє підбити певні підсумки становлення молодої Української Православної Церкви (митрополит Епіфаній особливо підкреслив: «Так, ми є молодою церквою — але з тисячолітнім корінням, і це важливо!») і окреслити вектор руху в майбутнє. Зауважимо, що зустріч з Предстоятелем УПЦ у Будинку митрополита в Софії Київській відбулася ще й в день народження владики Епіфанія.
Звертаючись до журналістів із коротким вступним словом, Митрополит Епіфаній зазначив, що очолювана ним церква, незважаючи на всі випробування, зберегла внутрішню єдність, і це є найголовнішим. «УПЦ отримала Томос від Вселенського Патріарха Варфоломія, і це стало можливим лише завдяки нашій єдності. Наша церква офіційно занесена до Диптиху православних церков за № 15, що відбиває її абсолютно законний статус. УПЦ визнана авторитетною Елладською Церквою, а пізніше — Александрійським Патріархатом, другим «за честю» у православному світі після Вселенського. Ці факти говорять самі за себе, — підкреслив Блаженнійший Епіфаній. — І не менш важливим є те, — зазначив владика, — що впродовж 2019 року понад 600 релігійних громад по всій Україні виявили бажання зареєструватись як приходи УПЦ». Митрополит Епіфаній висловив впевненість, що обов’язково буде нова хвиля приєднань.
Проте у відповідях на запитання (часом гострих) йшлося не тільки про здобутки, але й про проблеми, що постали перед УПЦ, перспективи руху вперед. Дуже стисло наведемо основні думки Предстоятеля.
1. Про стосунки з Почесним Патріархом Філаретом. Ми визнаємо й шануємо те, що зробив Почесний Патріарх для здобуття автокефалії Українським Православ’ям, але зараз він перебуває в самоізоляції і не визнає юридичного факту ліквідації УПЦ КП. Зустрічей з ним останнім часом не було. Закликаємо його до примирення з нашою Церквою і до співпраці.
2. Про ставлення до ЛГБТ-спільноти. Церква з гідністю ставиться до кожної людини, бо вона створена за образом і подобою Божою. Ми проти будь-якого насильства. Але ми не підтримуємо такі явища, як ЛГБТ, бо це суперечить самому вченню Церкви.
3. Про суспільну роль УПЦ. Для церкви є дуже важливою. Треба звертати увагу на життя реальних людей, яким зараз дуже важко — йде неоголошена війна. Але мушу визнати, що ми робимо далеко не все можливе, та й ресурси наші обмежені.
4. Про ворожий тиск на УПЦ. Так звана влада «ДНР» та «ЛНР» висунула нашій церкві ультиматум — переєструвати (згідно з їхнім «законодавством» наші релігійні громади впродовж 2—3 місяців, інакше заберуть майно. Ми про це знаємо і готуємо свої заходи.
Наостанок Предстоятель УПЦ зауважив, що Церква є відкритою для людей, відповідає на всі актуальні питання, що хвилюють українців, і робитиме це надалі. Справді, пресконференція Епіфанія, окремі фрагменти з якої ми навели, підтвердила цей висновок.
І ще один штрих: на запитання однієї із журналісток, що пролунало грецькою мовою, Блаженнійший вільно відповів цією ж мовою.