Натхненні псалмами
Вже одинадцять років поспіль до села Новиця (на території Польщі – неподалік містечка Горлиці в Низьких Бескидах), що відоме як мала батьківщина поета, перекладача і літературознавця Богдана-Ігоря Антонича, приїжджають люди різних національностей, різних культур, різних історичних, освітніх, духовно-релігійних бекграундів і середовищ, аби взяти участь у Міжнародному іконописному пленері в осередку Братства греко-католицької молоді «Сарепта».
Серед учасників пленерів – професійні художники й аматори, також – викладачі і студенти мистецьких вишів. І всі вони з року у рік говорять про те, що Новиці – це місце, де відбуваються діалоги: митців між собою, митців з природою і з Тим, хто цю природу створив і хто дає натхнення. Також кажуть, що завжди хочуть повертатися до Новиці.
Організатори заходу – Товариство друзів Новиці, Кафедра сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв та Братство «Сарепта».
В ХІ іконописному пленері взяли участь понад п’ятдесят художників-іконописців з України, Польщі, Білорусії, Словаччини, Литви та Сербії. Загальновідомо, що праця над іконою – це, передусім, духовна подорож. А надихати на цю подорож цього року мали… псалми. Художникам надали можливість обрали ті псалми або фрагменти псалмів, які їх найбільше зворушили, або ті, які віддзеркалюють їхні релігійні почуття.
«Спочатку здавалося, що тема «Псалми» – не зовсім відповідна до творіння ікон, бо це ліричні молитовні пісні, пісні філософського характеру. Але коли ми почали працювати, то зрозуміли, що ця тема якнайкраще відповідає, власне, нашим намірам. Бог завжди поряд – і ззаду мене, і спереду, Він кладе мені на голову руку…», – зазначив на відкритті виставки «Псалми» за підсумками новицького пленеру голова Української спілки іконописців, завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської академії мистецтв професор Роман Василик. І додав, що локація, де щороку збираються художники, аби писати образи, – там, де була садиба священика і батька Ігоря-Богдана Антонича. І поруч є каплиця Успіння Пресвятої Богородиці, де він щоранку відправляв Літургію.
Учасники пленеру звернулися до псалмів з переконанням, що ті прадавні тексти не втратили своєї актуальності. Кожен митець по-своєму відкривав для себе їхній зміст і закладену в них особливу форму розмови з Богом: прагнення Бога, любов і страх перед Ним, віру в Його опіку й милосердя.
Крім того, іконописці знайомились із поетичними інтерпретаціями псалмів у творчості польських та українських поетів Яна Кохановського, Францішека Карпінського, Тараса Шевченка та Чеслава Мілоша. Відбувалося й синхронне прочитання псалмів у давніших версіях національних мов, а також старослов’янською.
В останні дні пленеру учасники, а вони, нагадую, – різних віросповідань, разом виконали псалми під керівництвом польського співака Адама Струга.
«Для мене перебування у Новиці завжди є особистим викликом, бо там працювали дуже шановані мною Остап Лозинський, Данило Мовчан, Уляна Томкевич, Уляна Нищук, Оля Кравченко та інші, інші, інші… І мені малювати разом із ними – це дуже гонорово, – розповів «Дню» учасник пленеру, завідувач виставково-експозиційного відділу Національного музею ім. Андрея Шептицького Роман Зілінко. – Очевидно, що після кількох відвідин Новиці почалася серйозніша історія мого малювання. Тому для мене Новиця – це дуже особисто і важливо. Крім того, це можливість мати тижневі чи двотижневі реколекції впродовж року, і це канікули, які ти проводиш за улюбленою справою і думаєш не про роботу, а про особисте, про мистецькі переживання. І для мене особисто – це дуже важливо».
Також, за словами Романа Зілінка, – такі зустрічі – це дуже гарна нагода подумати, поекспериментувати, порозважати, повчитися одне в одного. А оскільки середовище є дуже дружелюбне, то на такі пленери кожного року чекається. Як, зрештою, чекається й на підсумкові виставки після кожного пленеру у Новиці.
Виставка «Псалми» у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) триватиме до 24 листопада. А потім, за традицією, помандрує країнами, з яких до Новиці приїхали учасники одинадцятого пленеру. Тобто подивитися її можна буде у Польщі, Білорусі, Словаччині, Литві та Сербії.
Щодо України, то показ «Псалми» можна оглянути тільки у Львові. І на це, вочевидь, мають звернути увагу туристи, які виявляють цікавість до сучасних тенденцій в іконописі, з інших регіонів України. Бо де ще таке побачите?
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Фото авторки