Новий рік по-кримськи: квіти серед зими
Нинішній Новий рік не розчарував кримчан - хоча не так давно звучали сумні пророкування доморощених горе-синоптиків, мовляв , зима буде незвично лютою, але помилилися провісники - «блакитний кінь» прискакав на півострів, а сніг забув десь за Перекопом! Правда, вчасно згадав, залетів над горами, підхопив у блакиті справжньої зими, і засипав білим пухом Ангарський перевал, Чатир-даг, Ай -Петрі, а на інше снігу не вистачил , думає: кримчанам не звикати ялинки запалювати і без снігу! Нехай поніжаться в теплі да цвітінні. І дійсно, не звикати...
Сьогодні таке враження, що природа переплутала пори року і замість зими в Крим прийшла весна. Ось я заглянув в ботанічний сад Таврійського університету і, незважаючи на те, що вночі на грунті був заморозок, на сонечку припікає і до 10 градусів!
...Взагалі вчені Таврійського університету, створюючи свій ботанічний сад, як видно, не просили милостині у природи - завели і свій каскад ставів, і квіткові клумби на всі пори року. Тут і розарій, правда, троянди стоять зараз обрізані, а від того ще більш колючі, і чекають справжньої весни. І ірідарій, а далі - бузкогарій, тобто парк бузку всіляких видів, кольорів, сортів і барв, - і ось тут вже є новини - окремі гілки, повіривши зимовому новорічному теплу, як і рання верба, вже починають розпускати бруньки, і не дай бог зацвітуть - відразу й померзнуть. Шкода, але будемо сподіватися, що не всі теплом обмануті. А ще далі - гаї і дуба, і кедра, і ялинники, і чинарники, зарості чагарникових багатьох видів.
Художніх ковальських справ майстри не сподівалися на швидкоплинне цвітіння серед зими - викували для відвідувачів і золоті троянди, і рум'яні яблука на чарівній яблуні, а навколо них і казкові півні співають, і диво- риби плавають, і навіть морські коники з морськими ж зірками, і - ці ні снігу, ні морозу не бояться, будуть цвісти і плавати хоч би все навколо снігом занесло і морозом заморозило.
Але все ж зимі лютувати - ледве загуляє вона за Перекопом, як цього року, а тут і справжні живі квіти розпускаються. Тому для жителів Сімферополя, особливо напередодні Нового року, ботсад - місце постійного відпочинку. Ось прямо у алейки верба опустила гілки - а на ній бруньки вже пригрілися на сонечку і починають розпускатися. Зійдеш із доріжки - і серед зеленої трави цілі галявини маленьких синіх квіточок, але ризикових і відчайдушних! - спробуйте зацвісти серед зими, коли то мороз, то крижаний вітер, то сонечко припікає в один бік! Наш експерт з питань екології, професор «Кримського агротехнологічного університету», який є Південною філією НУБІР, проконсультував щодо зимового цвітіння: ці синенькі розсипи - це вероніка персидська, дуже невибаглива рослина, яку в нас можна зустріти у цвітінні цілий рік, хоч навесні, хоч взимку, а тим більше влітку - як сонечко пригріє, так вона і цвіте. Рослину названо на честь біблійної героїні Вероніки, яка витерла хусткою піт з чола Христа, коли він ніс хрест на Голгофу, вона була така ж блакитноока, як ці квіточки, і тепер ось вони розсипалися по всьому світу і цвітуть круглий рік, прославляють теплоту і доброту Вероніки.
А ось на клумбі, що на пагорбі біля альпінарію з сонячним годинником, підставила сонечку свої ніжні червоні пелюстки мохова гвоздика, як її називають американські біологи за те, що вона дрібна, як мох, і використовується на клумбах як покривна рослина. А насправді це ніяка не гвоздика, пояснює Андрій Єна, її офіційна ботанічна назва флокс шилоподібний - це гірські і дуже чутливі до тепла квіти, які зазвичай цвітуть у травні-червні, але от у цю зиму пригрілися і зацвіли повторно.