Освіта як світ цінностей
Цінності є невід’ємним елементом шкільної освіти. Цю думку обстоюють учасники XVIІ Всеукраїнської конференції учнів асоційованих шкіл ЮНЕСКО «Українсько-європейські ініціативи в освітньому просторі: ціннісна парадигма», яка відбулася днями на базі Київського палацу дітей та юнацтва під егідою Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
Вже чотири роки поспіль організацією конференції займається Гуманітарна гімназії «Гармонія». В межах форумів попередніх років обговорювалися, зокрема, тема толерантності, проблема біженців і міжкультурного діалогу, збереження біорізноманіття тощо. «Цією конференцією ми хотіли зробити певний підсумок, – розповідає директор київської приватної Гуманітарної гімназії «Гармонія» Олена Чинок. – Саме світ цінностей веде дитину в світ знання і практичної дії, у світ почуттів і комунікації. Як школа ЮНЕСКО ми намагаємося інтегрувати в межах освітнього процесу європейські та українські цінності, які, насправді, перебувають в межах єдиної парадигми. Учасники конференції погодилися з тим, що школа не може обмежуватися лише формальною освітою, яка налаштована на предметне знання й здебільшого не пов’язана з повсякденним життям. Натомість ЮНЕСКО пропагує неформальну безперервну освіту, мета якої навчити учнів: вчитися (пізнавати); створювати, працювати (практична спрямованість); жити (йдеться, зокрема, про здоровий спосіб життя) й співіснувати (культура людських відносин). Неформальна освіта не передбачає оцінювання й здійснюється через різноманітні проекти».
В межах конференції відбулися виступи науковців, освітніх діячів, урядовців. Чимало доповідачів зверталися до теми цінностей через призму проблем освітньої реформи. Учні (а в заході взяли участь представники більше 50 навчальних закладів з усієї України) змагалися в мистецтві створення каліграм та колажів, взяли участь в анкетуванні. В межах імпровізованої дискусії між «християнами» та «мусульманами» вони намагались осмислити спільне та відмінне у ціннісному вимірі різних релігій. В різноманітних формах школярі представили своє бачення цінностей. Автори найкращих робіт й найбільш переконливі промовці отримали в подарунок книгу «Україна Incognita» з Бібліотеки газети «День». Загалом – 30 призів. За результатами конференції учасники ухвалили резолюцію, в якій, зокрема, підтримали європейський вектор розвитку України й закликали визнати освіту його ключовим елементом.