Свято на мільйони (фото)
5 грудня на території Національного спортивного комплексу «Олімпійський» вишикувалася довжелезна черга. Люди прийшли не на футбольний матч, а на традиційний благодійний ярмарок, що влаштовує Міжнародний жіночий клуб Києва (IWCK) – до його складу входять дружини дипломатів, експати й іноземні бізнесмени. Рекордні 40 посольств беруть участь у події цього року – на шість більше, ніж торік. Усі гроші, що виручать на ярмарку, підуть на потреби сиріт, людей літнього віку і дітей з особливими потребами. Це має бути чимала сума: минулого року на події зібрали 2,4 мільйона гривень.
НОВАЧКИ І ВЕТЕРАНИ
Голова кубинського земляцтва Рейнальдо Пауелл обіцяє навчити танцювати сальсу. Сам постійно вибиває ритм на маракасах. Цей ударний інструмент – традиційний для Куби, часто його вирізають з дерева гуайяви. Куба бере участь у ярмарку вперше. «Нарешті кубинці, які живуть в Україні, об’єдналися і створили своє земляцтво. Зараз ми презентуємо свою країну, щоб допомогти українському народу. Представляємо різні сувеніри: музичні інструменти, сигари, каву, сомбреро, маски, справжній кубинський ром», – каже Рейнальдо Пауелл. Кидається в очі виріб з великих рогів – виявляється, річ використовують для куріння кальяну, роги – бичачі.
«Ви куштували дульсе-де-лече? – питає посол Аргентинської Республіки в Україні Ліла Ролдан Васкес де Муан. – Це – один з найтрадиційніших десертів Аргентини, робиться з молока і цукру». Люди охоче беруть баночки з цією світло-коричневою пастою, а також – вино і мате, відомий як парагвайський чай. Це – вже дев’ятий ярмарок від IWCK для пані посла. Ліла Ролдан Васкес де Муан показує інші сувеніри з Аргентини: автентичний посуд для мате – дерев’яний з металевими оздобами, сумки з карпінчо, коштовного виду шкіри, кераміку і дзеркала, прикрашені традиційними візерунками з ромбів.
ВЕЛИКЕ ЧАСТУВАННЯ
Сорбет з руж і ягід, пюре з каштанів – ці вишукані десерти можна було скуштувати на стенді Румунії. «Берете чайну ложку пюре з каштанів, зверху можна додати збиті вершки, посипаєте корицею – і це фантастика! – вчить посол Румунії в Україні Корнел Іонеску. – Каштани збирають на північному заході Трансільванії. Фірма, яка робить цей десерт, дуже відома, орієнтується на експорт, тому пюре важко знайти навіть у Румунії». Також на румунському стенді можна було скуштувати різні види ікри – з квасолі, баклажанів. Все це – популярні закуски до цуйки, традиційної горілки зі слив.
Ви знаєте чим японські суші відрізняються від корейських? «До кімпабу, свого роду корейських суші, ми не додаємо цукор, оцет і лососину, як у Японії, – пояснює Джі Сол, яка на ярмарку представляє Південну Корею. – У Кореї до рису додають сіль, яйце, огірок, моркву, редис, крабове м’ясо. Зазвичай також їмо кімпаб з шинкою, яловичиною, ковбасою. До страви можна додавати будь-які овочі. Можна, наприклад, зробити кімпаб з кімчі, гострою стравою з пекінської капусти – її ми їмо щодня».
ТАНЦІ, ВЕСІЛЛЯ Й ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ВІДПОЧИНОК
Перевести дух після рясних наїдків можна було на стенді «Дня». Ми – вже традиційні учасники ярмарку від Міжнародного жіночого клубу Києва. Цього разу, як і зазвичай, представили книги з бібліотеки «Дня», газети, наші глянці «Маршрут №1». Люди охоче розбирали свіжі номери «Дня», а також купували збірки «Україна Incognita. ТОП-25» англійською і наші книжкові новинки: «Повернення в Царгород», «Катастрофа і Тріумф. Історії українських Героїв», «Я – свідок. Записки з окупованого Луганська».
Діти і дорослі постійно юрмилися навколо сцени або дивилися на неї з другого поверху – організатори підготували дуже оригінальну культурну програму. «Наприклад, представляють весільну церемонію із Судану – ніколи у житті такого не бачила! – ділиться Валері Стулікова, одна з організаторів ярмарку, яка займається залученням коштів до проекту. – Також представники посольств зіграли з дітьми у футбол. Учасники провели майстер-класи з сальси і танго».
Поки на сцені «запалювали» з болгарськими танцями, Валері Стулікова розповіла, що робитимуть з коштами, зібраними на ярмарку. Гроші розподілять у якості грантів. Проекти для таких грантів з кінця грудня і до кінця січня можуть подавати благодійні і громадські організації. Ініціативи мають спрямовуватися на допомогу сиротам, дітям з особливими потребами і літнім людям. Кошти, які зібрали минулого року, вклали у 18 проектів. Зокрема, придбали генератор для обігріву помешкання, де живуть внутрішні переселенці, і профінансували створення «гарячої лінії» для родин з дітьми, хворими на рак.
ДИТЯЧІ СПОГАДИ І ТРОХИ РЕФЛЕКСІЙ
Детально оглянути усі ятки на благодійному ярмарку, певно, неможливо – не тільки тому, що їх багато, а і тому, що вони дуже різні, біля кожної хочеться затриматися і щупати, куштувати, розпитувати. Розмаїття вабить і надихає – подорожувати, відкривати нове і створювати щось своє, унікальне. Тому – новорічна історія про те, як важливо робити щось особливе, від посла Бельгії в Україні Люка Якобса. «У другий день нового року, 2 січня, у Бельгії діти ходять по сусідах і співають святкові пісні, бажають людям хорошого року. За це їм дають трохи грошей і солодощі, – розповідає Люк Якобс. – Я також у дитинстві ходив так з братами і співав. А мої батьки походять не з того регіону, де ми жили, вони переїжджали. І батьки навчили нас з братами пісень, типових для їх рідного регіону. Коли я і два мої брати співали ці пісні, невідомі у місці, де ми жили, люди дивувалися, давали нам більшу винагороду і просили заспівати ще – адже чули дещо нове, незвичне».
Так чи інакше, благодійний ярмарок – це не тільки чудова нагода допомогти слабким і одиноким. Це – подія, на якій без подорожей за три моря можна побачити, наскільки багатий світ. А заразом купити собі щось унікальне на згадку – і так стати благодійником. Тому дуже добре, що на 23-ому благодійному ярмарку були великі черги.