«Якщо ти не тут, ти не існуєш як видавець»
Четвер — перший повноформатний день на Форумі видавців у Львові. Вхід нарешті відкритий для всіх і читачі вже зрання «атакують» ятки улюблених видавництв, а їх цього року — 168. «Для мене Форум видавців — це багатовимірний проект, — розповідає відомий громадський діяч і дисидент, співпрезидент Асоціації єврейських організацій і общин України (Ваад України) Йосиф Зісельс. — Прикметно, що Форум — породження не чиновницького апарату, не держави, а громадянського суспільства. Сьогодні Україна рухається у своє майбутнє, до Європи саме зусиллями громадянського суспільства. Крім того, Форум видавців спростовує хибну думку про те, що книги відмирають — мовляв, якщо нині хтось і читає, то хіба тільки з електронних засобів. Форум доводить, що паперова книжка не менш потрібна, ніж раніше. Важливо, що дискусії, які відбуваються цими днями, привертають увагу не лише до книжок та авторів, але й звертаються до актуальних викликів сьогодення».
ВІД АНОНІМНОСТІ — ДО ПРИСУТНОСТІ
У четвер на Форумі видавців стартував тематичний кластер «Освіта». Більшість його подій відбулися і надалі відбуватимуться у новій (не лише для Форуму, а й для Львова загалом) локації. Йдеться про Центр Митрополита Андрея Шептицького — сучасну нещодавно відкриту бібліотеку. Саме тут презентували другу книжку відомого експерта з освіти Кена Робінсона, яка вийшла українською мовою, — «Освіта проти таланту. Сила творчості». Відбулася низка панельних дискусій про реформування освіти. Відразу дві книжки на тему фінської системи освіти, яку останнім часом активно ставлять у приклад українській, підготувало видавництво «Ранок». Йдеться про «Фінські уроки: Чого може навчитися світ із досвіду реформування системи освіти Фінляндії» Пасі Сальберга і «Вищий клас. Шкільне керівництво та управління по-фінськи» Арі Покки.
Чимало дискусій було й на інших кластерах: одні сперечалися про non-fiction, інші — про так звану металітературу, треті — про художній репортаж. Продовжуючи репортажну тему, зауважимо, що в стінах театру імені Леся Курбаса відбулася презентація книжки «Вбити дракона. Українські революції» за участі польської авторки Катажини Квятковської-Москалевич. Серед інших подій Форуму варто виділити презентацію роману Каталіна Доріана Флореску «Якоб вирішує любити» у перекладі Юрка Прохаська. А насамкінець другого дня Форуму видавців свій новий роман «Спустошення» презентував Любко Дереш.
На думку філософа і публіциста, викладача Києво-Могилянської академії Володимира Єрмоленка, головна місія Форуму видавців — це майданчики для комунікації і створення умов, які спонукатимуть письменників до розвитку. «Заходи, на зразок Форуму видавців, це — дуже великий стимул для нашого культурного процесу, місце для знакових зустрічей та обговорень, — ділиться думками Володимир Єрмоленко. — Ми живемо в час дедалі більшої анонімності, дистанції між людьми зростають. Все складніше заохочувати читачів приходити на культурні події і презентації. Фізична присутність стає проблемою. Спілкування здебільшого відбувається в соцмережах. Форум видавців, Книжковий Арсенал — це унікальна можливість живого спілкування». Цього року Володимир Єрмоленко у Львові представляє свій роман «Ловець океану», а також виступає як модератор — на презентації видання розмов Йосифа Зісельса з польською журналісткою Ізабеллою Хруслінською і на обговоренні книжки філософа Тараса Лютого «Корабель шаленців», в якій автор аналізує історію безумств у західній цивілізації. «Розмови Ізи Хруслінської з Йосифом Зісельсом та Оксаною Забужко — це дуже цікавий жанр, — вважає Володимир Єрмоленко. — Йдеться про час, про тривалі обговорення, рефлексії, з яких на виході отримуємо інтерв’ю не на три сторінки, а на триста!» З-поміж інших цьогорічних новинок Володимир Єрмоленко виділяє також книгу «Земля загублених» Катерини Калитко, «Інтернат» Сергія Жадана та «Точку нуль» Артема Чеха (див. матеріал «Війна — це «немодно», «нецікаво»?..» в №140—141 від 11—12 серпня ц. р.)
«День» — ЦЕ ЗНАК ЯКОСТІ
Незмінною популярністю серед відвідувачів Форуму видавців користується книжкове представництво газети «День». Серед фаворитів — цьогорічна новинка «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Владислав уже встиг придбати на Форумі декілька книжок на історичну тематику. Як зізнається, до стенду №306 прямував цілеспрямовано: «Уже давно цікавлюся історичною тематикою, тому інтерес до Бібліотеки газети «День», вважаю, логічним і зрозумілим. Якщо конкретно, то «Корона» зацікавила, передовсім, як детальне дослідження шляхетського минулого України і як ґрунтовний огляд періоду Галицького-Волинського князівства».
«У моїй домашній бібліотеці вже є декілька книжок «Дня», — відзначив читач Степан Іванович. — Взагалі дуже позитивно ставлюся до всіх ініціатив видання, зокрема, тих, що пов’язані з фотографіями. На минулорічному Форумі видавців придбав фотоальманах «Жива історія». Цього року придбав книжку «Катастрофа і Тріумф». Збірка репортажів про війну, на жаль, не втрачає своєї актуальності. Це сьогодні дуже важливо — нагадувати і пам’ятати про війну на сході».
Михайло Петруш, зауваживши, що в минулому був журналістом, прокоментував свій вибір книжки на Форумі видавців так: «Я не перший рік передплачую газету «День». Це практично єдине видання, яке я читаю. Інших просто не визнаю. Тому, звичайно, не можу оминути і книжкові новинки «Дня». Ось придбав «Корону». Переглянув на стенді її зміст — тексти ці, без сумніву, цікаві, актуальні та потрібні. Однак книжку я би придбав у будь-якому разі, адже «День» — це знак якості».
«Корона, або Спадщина Королівства Руського» — чергова придбана мною книжка «Дня», — зауважив поважний львівський пан Данило. — Ось у вас на стенді тут є і «Повернення в Царгород», і «Сила м’якого знака»... Усі ці книжки у мене також є. Знаєте, що мені найбільше подобається у ваших книжках? Те, що до них можна повертатися знову і знову. Вони були, є і будуть актуальні. Аде для того, щоб їх сповна зрозуміти, то треба мати певний багаж знань і досвіду. До книжок «Дня» багатьом ще треба дорости».
«ПОТРІБНО БІЛЬШЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНИХ ЗАХОДІВ»
Видавець Анетта Антоненко на Форумі вже у двадцять третій раз. При цьому продажі, за її словами, для неї ніколи не були пріоритетом. «Не розумію тих колег, які готують новинки лише під Форум видавців чи Книжковий Арсенал, — розповідає вона. — Вважаю, що книги мають з’являтися плавно, щомісяця. На відміну від перших років, сьогодні торгівля — це вже зовсім не головна функція Форуму». На думку Анетти Антоненко, Україна потребує більш спеціалізованих заходів. «Книжкові виставки у Франкфурті та у Лондоні передусім орієнтовані на продаж авторських прав, пошук нових партнерів, — розповідає видавець. — Інші книжкові форуми на Заході роблять акцент на фестивалях та авторських зустрічах. Хотілося б, щоб в Україні з’явились фестивалі філософської прози, детективної літератури, поезії і т. д. Що більше — то краще. Форум видавців, у такому разі, міг би орієнтуватися передусім саме на видавців. Адже ні у Львові, ні в Києві не назбирається людей на 900 подій. Інколи краще не розпорошувати зусилля. Зрозуміло, що сьогодні кожен видавець вважає за обов’язок представити тут свою продукцію. Якщо ти не їдеш на Форум, ти не існуєш». Ключові цьогорічні новинки «Видавництва Анетти Антоненко» — «Спустошення» Любка Дереша та «№2» Остапа Дроздова.
Нагадуємо, у п’ятницю, 15 вересня, у Палаці Потоцьких команда «Дня» представить новинку з серії «Україна Incognita» — «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Запрошуємо до інтелектуального спілкування!