Зцілення духовністю
Експозицію із серії олійних та пастельних робіт на сакрально-філософську тематику викладач Львівської національної академії мистецтв уклав з нагоди Шевченківських днів. Образи та сюжети, представлені на виставці «Зцілення духовністю», репрезентують вічне протистояння добра й зла, людську недосконалість і слабкість, страх і покору, а ще – біль душі й каяття, складний та неоднозначний шлях до духовного зцілення, гармонії та до Бога.
В експозиції – понад півсотні декоративних композицій, наповнених метафоричними та символічними образами, глибоким інтелектуальним підтекстом.
Як зазначає куратор виставки, кандидат мистецтвознавства Ольга Луковська, «у картинах присутня своєрідна система авторського художнього мислення, адже художник послуговується власною образотворчою стилістикою, творить оригінальні як за змістом, так і за формою композиції». Анатолій Слободян роздумує над поняттями терпіння, сповіді й покути, закликає усвідомити всю цінність людської екзистенції, йти дорогою духовного очищення і відродження, не занедбувати себе, не бути байдужим до інших, творити добро й наповнювати гармонією наші душі.
За словами мистецтвознавця Романа Яціва, новий виставковий проект Анатолія Слободяна «Зцілення духовністю» органічно виростає з кореневої системи авторського мислення в суті його ж екзистенції душі. Духовна складова в комплексі ціннісних пріоритетів цього мистця посідає вагоме, якщо не стрижневе, місце. Погляд на різні прояви національної історії та процесуальність сучасного життя постійно проектується на складні морально-етичні колізії, базові християнські імперативи.
– «Зцілення духовністю» як виставка має комплексний характер, зрощений з культурологічною мотиваційною основою, – вважає професор Яців. – Кожен твір є ланкою роздумів Анатолія Слободяна про больові точки духовно-ціннісного ландшафту людства, на якому людина подекуди втрачає моральні орієнтири, а подекуди зумисне йде на конфлікт із совістю. На противагу таким духовним деформаціям виразнішає авторська настанова до вищих проявів духу, закладених автором у формі образів-алегорій та авторських притч, парафраз з сучасності. Мовою мистецтва, в лаконізмі авторської манери розбудований унікальний естетичний «продукт», що позначає гуманістичну позицію Анатолія Слободяна як художника і християнина.
Виставку «Зцілення духовністю» у львівському Палаці мистецтв, що на вул. Коперника, 17, можна оглянути до 23 березня.