Коротко / Панорама дня
Естонія відсвяткувала День відновлення незалежності...
Вчора Естонія відзначила державне свято — День відновлення незалежності. Цього дня в Таллінн пройшло засідання «Клубу 20 серпня», до якого входять колишні члени Верховної Ради, які 20 серпня 1991 року проголосували за відновлення незалежності Естонії. Тоді «за» проголосували 69 народних депутатів. Увечері президент Естонії Тоомас Хендрік дав урочистий прийом у президентському палаці в парку Кадріорг. Потім у центрі Талліна відбулося приурочене до свята урочисте відкриття після реконструкції площі Свободи, яка була закрита у зв’язку зі встановленням на ній монумента Свободи, присвяченого Визвольній війні 1918—1920 років і відкритого 23 червня. На площі Свободи пройшов концерт, у якому взяли участь виконавці народних танців, студенти театральних вузів і добровольці. Нагадаємо, Верховна Рада Естонської РСР 20 серпня 1991 року ухвалила постанову про відновлення незалежності Естонії на підставі принципу «історичної правонаступності естонської державності». Невдовзі після цього держави світу почали визнавати незалежність Естонії, і 17 вересня 1991 року Естонія стала членом ООН.
...а Угорщина — річницю «пан’європейського пікніка»
Відкриттям скульптурної композиції «Перелом», у яку вмонтовано шматочок Берлінської стіни, в меморіальному парку угорського містечка Шопронпуста розпочалося святкування з нагоди 20-ї річниці «пан’європейського пікніка». «Пан’європейський пікнік» — акція, присвячена прихильності до миру та єднання на старому континенті, відбулася 19 серпня 1989 року на австрійсько-угорському кордоні поблизу міста Шопрон. З ініціативи одного з найстаріших європейських громадських об’єднань Пан’європейського союзу й угорської опозиційної партії Демократичний форум під гаслом «Європа без кордонів» у Шопронпусті було організовано дружній пікнік для мешканців двох сусідніх країн — Угорщини та Австрії. Того дня було символічно відкрито старі прикордонні ворота, через які громадяни Австрії протягом трьох годин могли вільно пройти для участі в пікніку на угорській території. Тоді близько 700 східних німців скористалися припиненням дії «залізної завіси» і втекли на Захід. «Пан’європейський пікнік» розглядається сьогодні істориками й політиками як подія, що слугувала початком процесу об’єднання Німеччини, закінчення «холодної війни» та падіння «залізної завіси». В урочистостях із нагоди 20-річчя «пікніка» взяли участь канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Угорщини Ласло Шойом.
Меркель — знову найвпливовіша жінка у світі
Канцлер Німеччини Ангела Меркель у четвертий раз поспіль зайняла перше місце в рейтингу найвпливовіших жінок світу, який щороку складається авторитетним американським виданням Forbes. Меркель утримала титул попри те, що німецька економіка, яка процвітала до кризи, як очікується, втратить близько 6% за підсумками року. Заслугою канцлера вважається те, що вона «пробила» відстрочку пенсійного віку, розширила гендерну пропорцію в органах управління та збільшила фінансові допомоги при народженні дітей. Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко зайняла 47-му сходинку в рейтингу найвпливовіших жінок світу. 2008 року Ю. Тимошенко займала 17-ту позицію в аналогічному рейтингу. В першій десятці — шість представниць США, по одній — Великої Британії, Німеччини, Сінгапуру; крім А. Меркель, усі — представниці бізнесу. В рейтингу також шість президентів країн (Аргентина, Чилі, Філіппіни, Ліберія, Фінляндія, Ірландія — відповідно 11-е, 22-е, 44-е та 66-68-е місця), дві королеви (Велика Британія, Йорданія — 42-е та 75-е місця). Перша леді США Мішель Обама на 40-му місці. Росія не представлена в цьому рейтингу.
Выпуск газеты №:
№147, (2009)Section
Панорама «Дня»