Перейти к основному содержанию

«Агресивний шарм»

Саркозі запропонував Україні амбіційне партнерство
30 мая, 00:00
НІКОЛЯ САРКОЗІ: ДЛЯ МЕНЕ Є БЕЗСУМНІВНИМ ТЕ, ЩО УКРАЇНА НАЛЕЖАТЬ ДО ЄВРОПИ І З ГЕОГРАФІЧНОГО ПОГЛЯДУ, І З КУЛЬТУРНОГО / ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, що президент Франції Ніколя Саркозі на противагу своєму попереднику Жаку Шираку хоче завоювати прихильність країн Центральної та Східної Європи «агресивними шармом». Саме так оцінюють світові засоби масової інформації візит глави французької держави до Польщі. Під час перебування у Варшаві Саркозі зробив низку заяв, спрямованих на отримання прихильності з боку східноєвропейських країн, включаючи Україну. Слід зазначити, що з 1 липня цього року Франція розпочинає головування в Європейському Союзі і, зрозуміло, що для реалізації своїх планів їй потрібні союзники. А Польща є однією із нових країн, яка має багато союзників серед новачків у Євросоюзі і не боїться вголос говорити про свою позицію та відстоювати її.

Виглядає так, що Франція визнає роль Польщі на європейському континенті. Тепер це засвідчено угодою про стратегічне партнерство. Ця угода є «визнанням Польщі як важливого актора в Європі. Довгий час країни колишнього східного блоку вважалися членами другої зони в ЄС і вимагали більш інтенсивного діалогу з Францією. А новим партнерством ми демонструємо їм, що не залишаємося більше байдужими до них», — цитує агентство Франс-прес слова одного французького дипломата.

Сам Саркозі заявив у Варшаві, що Європі потрібна Польща і спростував поширену в Франції вигадку про «польського сантехніка». Нагадаємо, що під час кампанії перед референдумом щодо європейської конституції в 2005 році у Франції «польський сантехнік» став символом загрози стандартів життя для французьких робітників, яка повинна, неначе, виникнути внаслідок європейської інтеграції. «Вражаючий розвиток польської економіки є найкращою відповіддю на вигадку про те, що називають «польським сантехніком», — наголосив він у Сеймі. За його словами, Франція повністю відкриє з 1 липня ринок робочої сили для мешканців восьми країн Центральної і Східної Європи, які вступили до ЄС у 2004 році. Зрозуміло, що такий крок Парижа вітатимуть у столицях цих країн.

Перебуваючи з одноденним візитом у Польщі, французький президент також висловив ще одну ініціативу, яка буде однією з тем головування Франції і безпосередньо стосується України. «Оскільки Франція буде головувати в ЄС і організовуватиме вересневий саміт Україна—ЄС, то я маю можливість запропонувати амбіційне партнерство нашим українським друзям», — заявив Саркозі на прес-конференції у Варшаві. При цьому він не уточнив умови такого партнерства, але заявив, що представить їх на вересневому саміті «Україна — ЄС» у Парижі.

«Хто б не відвідував Україну чи Київ, він розуміє, що це європейська столиця. Для мене є безсумнівним те, що Україна належать до Європи і з географічного погляду, і з культурного», — підкреслив Саркозі. Разом з тим він додав, що «за нинішнього стану речей ми думаємо не про вступ (України до ЄС), а про посилене партнерство».

Президент Віктор Ющенко, який перебував у Канаді, одразу відреагував на заяву французького президента. Він підкреслив, що Україна в особі Саркозі та держави Франції має «колосального партнера» на шляху своєї інтеграції в Євросоюз. І разом з тим український Президент висловив сподівання, що Франція під час свого головування в Євросоюзі має намір закріпити європейські перспективи України.

Поки ще не відомо, як нова ініціатива Саркозі співвідноситься з нещодавньою пропозицією, зокрема, Польща та Швеція запропонували тісніші зв’язки ЄС із Україною й іншими державами Східної Європи в рамках так званого Східного партнерства, до якого також планується долучити Молдову, Грузію, Вірменію та Азербайджан. Як раніше наголосив у Брюсселі міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, мета ініціативи — допомогти країнам-учасницям підготуватися до можливого набуття членства в ЄС. «Згідно з положеннями римського договору, всі країни мають право одного дня виконати критерії і можливо стати членами ЄС», — сказав польський міністр.

Втім цілком очевидно, що пропозиція Франції щодо амбіційного партнерства для України є своєрідним кроком у сторону східного виміру політики ЄС, який підтримує низка країн на Сході ЄС. На думку багатьох оглядачів, запланований на 13 липня в Парижі старт підтримуваного Францією Середземноморського Союзу змушує ЄС думати про те, як поліпшити зв’язки з країнами на Сході ЄС і, зокрема, Україною. На думку польського прем’єра Дональда Туска, проекти посилення зв’язків зі Сходом і Середземноморський Союз є сумісними і використовують ту саму європейську філософію і політику сусідства.

Слід зазначити, що французький президент використав перебування у Варшаві, щоб нагадати про амбіції Франції в сфері європейської оборони. Виступаючи в польському парламенті, він, зокрема, наголосив на необхідності розвитку в ЄС власної єдиної структури оборони. «У випадку виникнення кризи ми повинні мати в розпорядженні дуже сильні оборонні структури НАТО, але також і сильні європейські оборонні структури», — сказав Саркозі.

«Я вважаю, що ми повинні підтримувати добрі зв’язки зі США, однак сьогодні мені хотілося б, щоб усі зрозуміли, що Європа спільно зі своїми американськими друзями здатна сама подбати про свою безпеку. Як для нас, так і для Росії партнерство зі США відіграє важливу роль. Але це не виходить, що ми самі не повинні нізащо нести відповідальність» — додав президент Франції.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать