Осіннє загострення МВФ цікавиться: коли повернуть ПДВ?
На цей місяць заплановано новий візит української делегації на чолі з Василем Роговим до США, а в жовтні Кабмін чекає на нову місію директора-розпорядника МВФ Херста Келлера в Україні. Про це позавчора на нараді з питань подальшої співпраці з міжнародними фінансовими організаціями (далі — МФО) повідомив прем’єр-міністр Анатолій Кінах. І поставив перед членами свого Кабінету завдання поглибити та оптимізувати співпрацю з МФО таким чином, щоб вона була «рівноправною та взаємовигідною», «такою, що відповідає вимогам національних, економічних, соціальних, структурних пріоритетів», «без грубого втручання в можливості України провадити державну соціальну та економічну політику», «як було раніше».
Чи мав на увазі А. Кінах «під грубим втручанням» невдоволення керівників МВФ і Всесвітнього банку ситуацію з відшкодуванням ПДВ — невідомо. Очевидним є лише те, що саме це стало одним із основних приводів відмови МВФ у наданні чергового траншу весною. А також те, що уникнути сценарію «спіймавши облизня» урядові нині вкрай необхідно. І річ, мабуть, не обмежується прагненням Кабміну дати більш яскраві, ніж зростання ВВП, стабільність гривні та подібні, позитивні сигнали іноземним інвесторам. Днями глава бюджетного комітету Верховної Ради Петро Порошенко справедливо вказав на те, що в проекті бюджету-03 урядові прогнози не збігаються з прогнозами Нацбанку в частині отримання грошей ззовні (передбачають, відповідно, $1 млрд. і $500 млн.) На кону опиняються значні суми, здатні полегшити якщо не виконання державного кошторису наступного року, то процес його прийняття в парламенті — вже точно.
А тому винесення на засідання уряду наболілих питань відшкодування ПДВ услід за співпрацею з МФО було цілком логічним. Як і зроблена напередодні заява міністра фінансів Ігоря Юшка, що 2003 року Кабмін має намір скоротити борг із відшкодування податку на додану вартість на 800 — 1000 млн. грн. Останнє, до речі, можна вважати своєрідною сенсацією хоча б тому, що уперше в Україні заговорили про прямий зв’язок повернення ПДВ з проектом бюджету на наступний рік. Агентство Інтерфакс-Україна передає, що формувати ресурс для виплат І. Юшко пропонує за рахунок скорочення планових прибутків від ПДВ в державному бюджеті-03.
І тут, зазначимо, позиція міністра є не зовсім зрозумілою. Закон про ПДВ і так дозволяє включати прострочені зобов’язання держави перед підприємствами в податкову декларацію (своєрідний взаємозалік). Чи йдеться в цьому випадку про поліпшення адміністрування стягнення ПДВ (що також не оминув мовчанкою І. Юшко) шляхом «бюджетного стимулювання ДПАУ» (про що говорив Петро Порошенко)?
Хоч як би там було, проблема відшкодування ПДВ укотре вже стала каменем спотикання в переговорах із МВФ. І претензій до Кабміну тут буде не менше, ніж з боку українських виробників. Прострочена заборгованість із виплати відшкодування ПДВ за 8 місяців поточного року зросла з 2 млрд. грн. до 2,2 млрд. грн. при зростанні загальної суми, заявленої до відшкодування, до 6,4 млрд. грн., повідомив заступник голови ДПАУ Олексій Шитря. Чи допоможуть 10 «конкретних доручень» міністерствам і відомствам, видані, за його словами, прем’єром з метою забезпечити сплату податку в повному обсязі? Податкова вже оприлюднила список шестиста найбільших боржників із ПДВ перед державою, яким (за винятком енергетичного сектора економіки — на нього припадає понад половину заборгованості) загрожує банкрутство.