Король-вигнанець повернувся, аби померти?
Він — звичайний афганець, навіщо ж піднімати прапор чи виконувати гімн? Так висловлювалися противники повернення 87 річного Захір Шаха. Колишній монарх сам визнав, що повертається до Кабула, аби померти на землі своїх батьків, жодною політичною діяльністю він займатися не збирається. Щоправда, нинішнє афганське керівництво вирішило покласти на нього одну досить відповідальну місію — відкриття Лоя Джирги (Великої Ради старійшин), вибори до якої нещодавно розпочалися. Лоя Джирга має зібратися 2 червня, аби обрати тимчасове керівництво, а в майбутньому — ухвалити конституцію і постійний уряд країни. Прибічники Захір Шаха, до речі, висловлювалися, щоб Рада старійшин обрала екс-короля президентом країни, а Хаміда Карзая, далекого родича колишнього монарха, прем’єр-міністром. Цьому, однак, протистоять панджширські таджики, під чиїм контролем повністю перебуває армія та кілька ключових міністерських крісел. Хамід Карзай та Захір Шах — пуштуни. На пуштунів спирався й режим талібів. Ворожнеча між етнічними таджиками та пуштунами існувала ще до вторгнення Радянської армії, боротьба за портфелі майбутніх міністерств її може лише посилити.
Утім, на колишнього короля покладають роль ще й головного миротворця в країні. У більшості афганців образ старезного екс-монарха символізує єдність народу і відродження держави. Саме під час сорокарічного правління Захір Шахом було ухвалено закони, які встановили в країні конституційну монархію, у період його владарювання жінки отримали змогу вчитися, брати участь у голосуванні. Ситуація почала змінюватися після 1973 року, коли двоюрідний брат Захір Шаха Мохамед Дауд скинув монарха з престолу. На Заході сподіваються, що колишньому королю нарешті вдасться покласти край кровопролиттю в країні, заспокоїти деяких ватажків афганських племен, які досі не поділили між собою владу...
ДО РЕЧI: Літак Ф-16 авіації національної гвардії Сполучених Штатів Америки помилково скинув одну чи дві бомби на підрозділи канадських військ, які брали участь у навчаннях із бойової стрільби поблизу Кандагара, що на півдні Афганістану. Четверо канадців загинули, вісім поранено. Джордж Буш висловив жаль із приводу трагедії і пообіцяв сприяти у вичерпному розслідуванні причин інциденту. Канадські війська беруть участь у очолюваній США операції в Афганістані із ліквідації решток збройних формувань Талібану та організації «Аль-Каїда».