Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Загальноєвропейська тенденція, що обтяжена внутрiшнiми проблемами

10 августа, 00:00

Тим часом, не секрет, що скорочення чисельності населення на сьогоднішній день є однією з основних і, мабуть, найбільш важких для розв’зання проблем більшості західноєвропейських країн. На думку фахівців, багато демократичних країн переживають сьогодні процес демографічного переходу до нового типу суспільства, визначальними характеристиками якого є збільшення середньої тривалості життя, прагнення до кар’єрного зростання, переважання однодітних родин над сім’ями з кількома дітьми і т. п. Як раніше зазначала «Дню» доктор економічних наук, професор Києво-Могилянської академії Ірина При биткова, «ці ж тенденції (у тому числі й збільшення середньої тривалості життя) характерні й для України». При цьому вельми цікаво, що,за її словами, сучасна економічна ситуація і пов’язані з нею соціальні труднощі хоч і впливають на демографічні процеси України (створюючи передумови для «відкладених» шлюбів і «відкладено го» народження дітей), є далеко не виз начальними у цьому питанні. Більше того, на думку І. Прибиткової, основні причини скорочення зростання кількості населення нашої країни лежать у площині демографічної структури українського суспільства. «Серед населення України велика кількість немолодих людей, що, ясна річ, не може не впливати на демографічні процеси», — підкреслила вона.

У той же час, більшість пересічних українських громадян і ряд фахівців пов’язують зменшення чисельності і темпів приросту населення з економічними, соціальними і політичними проблемами України безпосередньо. Як раніше відзначала «Дню» директор соціальних досліджень Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О Разумкова Людмила Шангіна, «демографічна ситуація в Україні сьогодні має кризовий характер». За її словами, на сьогоднішній день у нас найнижчий рівень народжуваності за післявоєнні роки. При цьому, заявила вона, про вести паралелі з аналогічними тенденціями в країнах Західної Європи, щонайменше, некоректно, оскільки наш демографічний спад має цілком інші причини.

У високорозвинених країнах зниження кількості населення, як правило, супроводжується зростанням середньої тривалості життя і поліпшенням «якості» життя. У нас же скорочення чисельності населення відбувається на фоні зниження тривалості життя як чоловіків, так і жінок (у середньому на 5 років) і високої смертності від нещасних випадків та суїцидів, продовжила вона. Ця проблема має цілий ряд аспектів. Один iз головних — це погіршення стану здоров’я (останнім часом захворю вання на туберкульоз, СНІД, сифіліс набувають характеру справжньої епідемії). Усе це відбувається на фоні зниження рівня медичного захисту і погіршення стану навколишнього середовища. Крім того, за словами експерта, «якість» життя, а отже, і демографія населення, багато в чому залежать від рівня прибутків громадян. На думку Л. Шангіної, саме ці чинники «вирили демографічну яму» в Україні.

Хоч цілком імовірно, що на демографічну ситуацію однаковою мірою впливають як негативні тенденції, так і ствердження загальноєвропейських життєвих пріоритетів. Реалізувати останні в нинішніх реаліях, очевидно, досить складно, що і визначає скорочення приросту населення.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать