Перейти к основному содержанию

НАТО готується до операції в Македонiї

22 июня, 00:00

Завданням миротворців буде зібрати та знищити зброю, яку, згідно плану мирного врегулювання конфлікту, запропонованого президентом Македонії, мають здавати албанські бойовики. Натомість екстремістам буде оголошено амністію. Щоправда, поки що переговори між партіями, що представляють у коаліційному уряді Македонії слов’янське та албанське населення країни, не дійшли успіху. Президент Трайковськи заявив, що албанці не задовольняються запропонованими змінами у конституції країни й вимагають перетворення Македонії на федерацію зі слов’янської та албанської частин, які користувалися б рівними правами.

Македонці сподіваються, що присутність в країні сил НАТО гарантуватиме роззброєння албанських угруповань. Члени останніх, у свою чергу, розраховують, що міжнародні миротворчі сили дозволять їм зберегти контроль над північними районами країни. Зважаючи на всю складність ситуації в Македонії, багато аналітиків схильні вважати, що контингент НАТО, увійшовши до цієї країни, швидко опиниться у становищі, коли йому буде не до нагляду за процесом мирного врегулювання — миротворцям доведеться захищати самих себе. «Нью- Йорк Таймс» цитує колишнього командувача силами НАТО в Косово генерала Уеслі Кларка: «Альянс має бути готовим до військового втручання, звичайно зі згоди уряду Македонії, в тому разі, якщо мирні переговори зазнають краху й країна опиниться на порозі громадянської війни».

Кларк добре пам’ятає, як свого часу Армія визволення Косово, формально розпущена, виступила з претензіями на всю повноту реальної влади в краї і намагалася розповсюдити свій вплив за його межі, починаючи з Південної Сербії.

З рішенням про можливість входження миротворчого контингенту до Македонії НАТО відновлює своє обличчя організації, яка повинна й може гарантувати безпеку мільйонам людей. З різних міркувань Альянс просто зобов’язаний це робити, коли йдеться про країни-апліканти. А Македонія є членом програми Партнерство заради миру й подала заяву на вступ до НАТО.

Як повідомив «Дню» представник НАТО у Брюсселі, план входження миротворчого контингенту Альянсу до Македонії, що ще має розроблятися, жодним чином не пов’язаний зі статусом держави- апліканта, який має ця країна. НАТО буде готуватися до того, щоб у разі необхідності сприяти виконанню умов мирних домовленостей між слов’янами та албанцями у Македонії, якщо таких буде досягнуто. Миротворчий контингент Альянсу в цій країні в жодному випадку не буде копією KFOR. Його роль буде дуже обмеженою й полягатиме у нагляді за виконанням умов мирних домовленостей та роззброєнням албанських «партизанів». Сьогодні рано говорити про те, які країни братимуть участь у миротворчому контингенті, і чи увійдуть до нього представники держав- нечленів Альянсу. Поки що НАТО готуватиметься до проведення операції в Македонії, щоб не згаяти часу.

Настрої, що побутують серед жителів Скоп’є, висловив «Дню» один немолодий македонець: «Потрібно, щоб ми відчували більше допомоги від слов’янських народів. І здається, що тут ситуація змінюється на краще».

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать