Ми — пам'ятник собі... Монумент Незалежності: змиритися,
заперечити, ввести мораторій?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001111/4207-1-4.jpg)
Ідея створення монумента Незалежності в Києві, спорудження якого планується завершити вже в серпні наступного року, викликала бурхливу дискусію на сторінках «Дня». Вона стосувалася трьох аспектів. Перший — художня цінність самого монумента, яка викликає дуже багато нарікань і запитань (нагадаємо, що після повільноплинного конкурсу на найкращий пам'ятник було визначено трьох переможців і на основі механічного поєднання їхніх проектів планується зводити монумент). Другий аспект — вартість будівництва, яке обійдеться платникам податків у 95 мільйонів гривень. І, нарешті, третій, найголовніший, — переважна більшість учасників дискусії переконана, що нині в суспільстві ще не відстоялись якісь уявлення про самих себе. А саме самоідентифікація є необхідною умовою для вироблення загальнонаціонального символу. Пам'ятник, що пропонується побудувати, певною мірою мав би сенс, якби ми вирішили встановити монумент нашим колишнім уявленням про самих себе. Новий час вимагає нової образотворчої мови, адекватної емоційному, моральному, соціальному, економічному стану суспільства, і доки ця мова не визріє, можливо, є сенс накласти мораторій на спорудження монумента, — пропонували учасники дискусії. А оскільки вона викликає дедалі більший суспільний інтерес, ми вирішили продовжити її з учасниками «круглого столу».
— Ми не ставили перед собою революційного завдання. Розуміючи, що коли ідею монумента благословили керівники держави, то стримати процес дуже важко. Проте ми впевнені, що ніколи не буває аж так запізно, щоб прислухатися до аргументів компетентних людей «за» і «проти», і сподіваємося, що вони будуть почуті, коли прийматиметься остаточне рішення, — сказала головний редактор «Дня» Лариса Івшина, відкриваючи дискусію.
У «круглому столі» в редакції «Дня» взяли участь Сергій КРИМСЬКИЙ, доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАН України і Нью-Йоркської академії наук (США), Мирослав ПОПОВИЧ, доктор філософських наук, професор, член- кореспондент НАН України, Лариса СКОРИК, професор кафедри архітектури Академії образотворчого мистецтва й архітектури, Юрій ПОКАЛЬЧУК, письменник, член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Максим СТРІХА, письменник, доктор фізико-математичних наук, Володимир КАНАШ, головний редактор тижневика «News from Ukraine», Анатолій ХАРЕЧКО, скульптор. ***
Коли номер уже було підготовлено до друку, надійшло повідомлення агентства Інтерфакс-Україна про те, що будуть розпочаті будівельні роботи з реконструкції майдану Незалежності на початку наступного року. Київський голова Олександр Омельченко в інтерв'ю журналістам підкреслив, що реконструкція майдану розпочнеться тоді, коли буде сформовано загальнодержавну та міську громадську думку з питання про монумент Незалежності. Мер зазначив, що на сьогодні в ЗМІ розгорнуто полеміку про прийнятність затвердженого проекту монумента і доцільність його спорудження. «З'явилися групи архітекторів, скульпторів та діячів мистецтва, які мають протилежні думки із цього питання», — сказав він. Тому починати інженерно-будівельні роботи, не маючи єдиної думки фахівців, «було б несправедливо», вважає О. Омельченко. Разом із тим, він сподівається, що до кінця року таку думку буде знайдено.
Закінчення на стор. ДИСКУСІЯ "Дня"
Выпуск газеты №:
№207, (2000)Section
Панорама «Дня»