Перейти к основному содержанию

«Диверсія» уряду України проти кримського курорту

«Вiдхід курортників із Криму»… може припинити тільки нормальне подавання електроенергії
23 июня, 00:00

У Криму вже раділи: наповнення багатьох здравниць значно перевищувало торішнє. Загалом за останній тиждень середня заповнюваність зросла від 43 до 59 — 65 відсотків. Сезон по всіх параметрах обіцяє бути вдалим…

Однак щороку стаються непередбачені ускладнення — обвальне падіння рубля в попередні роки, несподіване подорожчання автомобільного пального в минулому, а тепер ось — непродумана тактика Києва у забезпеченні курорту електроенергією. Вже кілька днів поспіль через перевантаження енергосистеми країни, пов’язане з похолоданням, на півострів замість необхідних 720–730 мегават електроенергії подають 419 мегават. Ситуація ускладнилася, як на зло, похолоданням, що збіглося з цими днями і дощем, що зіпсував настрій багатьом купальникам і купальницям. Через це багато відпочиваючих достроково виїздять додому: всього по Криму бажаючих припинити відпочинок набралося понад 2 тисячі чоловік, багато з яких почали вимагати повернення грошей і компенсацію морального збитку. Це був дійсно «вихід відпочиваючих із Криму», як назвали його на одному з сайтів Інтернету. Міністр курортів Криму Олександр Таряник звернувся з листом до парламенту й уряду з проханням виправити становище з подаванням електроенергії у здравниці. У середу ситуацію розглянуто урядом і Верховною Радою Криму. Глава парламенту Леонід Грач у відповідь на виступ головного інженера «Крименерго» Бориса Сеня сказав: «Разом iз російськими засобами масової інформації ви організували диверсію проти кримського курорту…» Глава уряду Сергій Куніцин, який достроково прибув з відпустки, в ході переговорів iз урядом України досяг угоди про збільшення ліміту подавання електроенергії до Криму на 200 мегават. Щоправда, за умови, що, крім поточної оплати, споживачі півострова гаситимуть заборгованість в оплаті енергії по 500 тисяч гривень щодня. «Поки що цей темп ми витримуємо!» — поінформував Борис Сень. У відповідь Київ у перші ж дні збільшив подавання енергії на 30 мегават, з наступного тижня його буде збільшено на 150 мегават.

Таке ставлення до курортного регіону з боку енергетиків заступник міністра курортів В’ячеслав Захаров назвав «безпідставним»: заборгованість підприємств курортної сфери в загальному обсязі енергетичних боргів становить всього 0,77 відсотка. Серед підприємств, які від’єднують, 40 відсотків не є боржниками взагалі. Леонід Грач зазначив: «Центр проводить антикримську політику. Замість того, щоб зараз, коли почався курортний сезон і на півострові перебувають гості з усього СНД, намагатися зберегти високий імідж міжнародної здравниці, цим від’єднанням його упустили до неможливого низько. І якщо хлібні бунти ще не передбачаються, то енергетичні бунти цілком можливі…» «Крименерго» отримав команду переглянути графіки вимушеного від’єднання і викреслити з них підприємства курортної сфери.

Прийшов час осмислити: що ж сталося? Ситуація виявилася парадоксальною: замість того, щоб закріпити перший за багато років успіх у курортній сфері, уряд України непродумано, всім сестрам-областям пропорційно, без урахування особливостей їхнього географічного й економічного становища зрізав ліміти подавання електроенергії. Два дні по 5 годин у Криму зупиняли рух тролейбусів із Сімферополя на Південний берег. Здравниці, які приймають перших відпочиваючих і розгортають курортний сезон, не вилучили з графіків від’єднання — були затримки обідів для відпочиваючих, відміняли культурно-масові заходи, вимикали атракціони, в деяких регіонах було зупинено очисні споруди. Відомості про це потрапили в газети і в Інтернет. У результаті всі рекламні витрати на заохочення відпочиваючих до Криму — зусиллями самого українського уряду! — було зведено до нуля. Багато туристичних організацій почали вимагати розірвання раніше укладених договорів на придбання путівок. Київ зрубав «гілляку», на якій великою мірою сам сидів. Збитки Криму через від’єднання електроенергії ще не підраховано. За приблизними прикидками, тільки в курортній сфері вони вже становлять кілька мільйонів гривень. З урахуванням інших втрат — упущеної вигоди, можливого відшкодування моральних збитків тощо — вони можуть становити десятки мільйонів гривень.

— Так згубно позначається на ситуації відсутність в уряді України спеціальної курортної тактики і політики, — вважає начальник відділу курортів Кримського міністерства курортів і туризму Ганна Гальперіна, — або хоч би розуміння того становища, в якому знаходиться курортна сфера країни. Ми говоримо про це вже не перший рік. Здається, значення галузі зрозуміле: у світі курорти і туризм — найбільш прибуткові галузі, багато країн взагалі живуть лише або ж переважно завдяки прибуткам від курортів і туризму. Україна має далеко не останні за можливостями курортно-туристичні ресурси і так бездарно вже котрий рік їх розгублює, не вміє отримати прибуток. Можна сказати, що цього тижня Україна сама зарізала ту курку, яка могла б ціле літо нести їй золоті яйця. Прикро, адже на організацію курортного сезону було витрачено стільки зусиль…

КОМЕНТАР

На жаль, кореспондентам «Дня» не вдалося отримати коментарів у Міністерстві палива та енергетики, де відмову мотивували тим, що «керівник, відповідальний за даний напрямок, знаходиться на нараді». За даними ж прес-центру Державного комітету молодіжної політики, спорту та туризму, курортний сезон не зривається і разові відключення електроенергії не можуть привести до відтоку відпочивальників із Криму. У прес-центрі, однак, підтвердили той факт, що відключення електрики може вплинути на якість відпочинку людей, котрі придбали путівки через туристичні фірми.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать