Перейти к основному содержанию

Череп Івана Сірка повернуть у могилу запорізького отамана

11 мая, 00:00

Власті Дніпропетровщини вирішили покласти край скандальній історії, що триває третину століття. Ідеться про перезахоронення останків легендарного кошового отамана Війська Запорізького Івана Сірка. П'ятого серпня цього року в селі Капулівка Миколаївського району, в дні 320-річчя смерті видатного полководця, його череп, який нині зберігається в Дніпропетровському історичному музеї, буде повернено у склеп, де в останні десятиріччя покояться кістки козака.

Пригоди черепа Івана Сірка почалися в листопаді 1967 року, коли крутий берег, на якому була могила кошового отамана, підмили хвилі Каховського водосховища. При розкопках могильного кургану дніпропетровські археологи під керівництвом Н.Крилової виявили напівстлілу труну з останками. Перезахоронити їх вирішили на іншому боці Капулівки в забетонованому склепі. Щоправда, перед цим череп отамана — без особливого розголосу — для виставлення вигляду і виготовлення скульптурного портрета, відправили в московський інститут етнографії імені М.Миклухо-Маклая в знамениту майстерню антрополога М.Герасимова. Ховали Івана Сірка вдруге при великій кількості місцевих жителів, а тому вважали незручним віддати його землі обезголовленим. Вихід знайшли якнайпростіший — у труну поклали інший череп, знайдений при розкопках того самого кургану.

Причому, як кажуть фахівці, належав він представникові... ямної культури, який жив у тих місцях кілька тисячоліть назад! Справжній же череп отамана після відновлення вигляду (до речі, таки доволі спірного) майже чверть століття залишався в Москві. Повернули його лише в 1990 році, коли на Нікопольщині, де колись розташовувалися п'ять запорізьких січей, збиралися святкувати 500-річчя українського козацтва. Після святкування ювілею череп Івана Сірка... поклали в сейф начальника місцевого відділу культури, де він припадав пилом ще сім років, поки його не передали на зберігання до Дніпропетровського історичного музею.

А тим часом ентузіасти і краєзнавці продовжували писати чолобитні у всі інстанції, вимагаючи «упокоїти з миром» останки народного героя, як того вимагають православні звичаї. «Справа» Івана Сірка в історичному музеї обросла численними довідками, листами в інстанції й звідти. Заковичка, як можна зрозуміти, протягом багатьох років полягала лише в прийнятті «остаточного» рішення «вгорі» і... виділенні невеликої суми на дозахоронення черепа, адже бюджетних грошей не вистачає навіть на зарплату живим.

Проте організувати пристойне поховання останків козацького отамана, певне, буде непросто. Меморіал в Капулівці сильно сплюндрували місцеві вандали. Уже вдруге розбито скляний саркофаг над могильною плитою Івана Сірка (перший був з куленепробивного скла!), на кургані погнуто хрест, із якого намагалися зірвати деталі з кольорового металу. Наруги зазнали пам'ятні значки на місцях розташування колишніх запорізьких січей. З Токмаковського острова невідомі спромоглися вивезти 2,5-тонну брилу граніту. Зі слів відомого нікопольского краєзнавця Павла Богуша, в останні роки в його рідному місті й околицях, звідки починалося національно-визвольне повстання українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького, із трьох десятків меморіальних дощок і пам'ятних знаків, виготовлених із кольорового металу, украдено, за його підрахунками, двадцять сім! А не так давно, розказує Павло Михайлович, зловмисники «умикнули» навіть вивіску з будинку... прокуратури. Разом з тим, у Нікополі й сусідній Капулівці сподіваються на те, що порядок на козацьких святинях до серпня все-таки наведуть. Тим більше, що на похорон останків Івана Сірка чекають самого Президента України.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать