Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ядерна безпека чи ядерний шантаж?

12 марта, 00:00

Посилаючись на закритість цього засідання, прес-служба Кабміну відмовилася надавати будь-яку інформацію щодо прийнятих рішень.

«На сьогодні позиція України щодо закриття ЧАЕС залишається незмінною, — заявив напередодні прес-секретар Президента Олександр Мартиненко. — Ми готові закрити станцію за умови своєчасного надходження і в достатньому обсязі міжнародної допомоги відповідно до домовленостей з «Великою сімкою». Говорити про корективи цих зобов’язань не має сенсу».

Після лютневої наради робочої групи країн «Великої сімки» з ядерної безпеки Захід наголосив, що готовий виділити на фінансування робіт на ЧАЕС $118 млн. Українська сторона наполягає, що у Меморандумі про взаємодопомогу між Україною і «Великою сімкою» фігурує сума $350 млн. Остаточну оцінку мала зробити британська фірма «АЕЛ технолоджі», яка зупинилася на $540 млн. Поки сторони не дійдуть згоди, питання закриття ЧАЕС залишається відкритим, каже провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків та інформації об’єкту «Укриття» Володимир Костенко.

Тим часом 6 березня після двох з половиною місяців позапланового ремонту знову підключено до енергосистеми України третій чорнобильський енергоблок, єдиний, який ще працював на станції. Сам ремонт та встановлення нового обладнання на цьому блоці здійснювався за рахунок гранту Європейського банку реконструкції та розвитку ($118 млн.).

9 березня член Європейської комісії Христос Папуцис, який відповідає за енергетику, закликав уряд України його зупинити. Оскільки ЄК вважає його небезпечним не лише для України, а й усього світу.

На Чорнобильській АЕС з таким твердженням, звичайно, погодитися не можуть.

— Внаслідок виконаних ремонтних операцій діючий енергоблок став надійнішим у експлуатації, — вважає головний інженер АЕС Борис Гончаров. — Подібні обсяги на реакторах радянської конструкції ще ніде не виконувались. Окрім того, реактори такого типу досі працюють у багатьох постсоціалістичних країнах. Претензії щодо їхнього закриття чомусь ніхто не висуває, зазначає Володимир Костенко.

За даними прес-служби Міністерства енергетики, минулого року на ЧАЕС вироблено 4749 млн. кВт/год електроенергії, що складає 2,75% всієї виробленої в Україні електроенергії. Всього атомні станції виробили 43,5% електроенергії.

P.S. Учора Леонід Кучма критично оцінив вимоги, які пред’являються Україні, зазначивши, що Захід «звик диктувати нам умови». «А ми звикли вже відповідним чином до них ставитися», — сказав Президент.

КОМЕНТАР

Андре ВАНАВЕРБЕК, глава представництва Європейської комісії в Україні:

— Після дискусій між експертами з України, Росії, інших країн було досягнуто консенсусу, що технологія Чорнобиля є небезпечною. Звичайно, завтра станція не вибухне, але про високий рівень її безпеки не може бути й мови. Тому, коли ми дізналися про відновлення роботи третього реактора, то нагадали Києву міжнародні зобов’язання щодо Чорнобиля. Україна ж відповідає: «Так, ми згодні закрити ЧАЕС до 2000 року. Але ви мусите допомогти нам в альтернативному виробництві енергії». Ми дійшли спільного рішення стосовно реакторів на Рівненській і Хмельницькій АЕС — їх побудовано на 80%. І ми пообіцяли Україні допомогти знайти гроші. Це, звичайно, нелегке завдання. Іншою проблемою є та, що «Енергоатом» виробляє енергію, але отримує за це менше ніж 10% грошей. А тому дуже важко утримувати станції, забезпечувати їхню безпеку. Тому ми тиснемо на уряд, аби він поліпшив збирання грошей. Тільки тоді «Енергоатом» зможе нормально функціонувати.

Ми розуміємо, що це нелегко — адже країна має погану фінансову ситуацію. Не дуже сприятлива загальна атмосфера енергетичного сектора — люди не отримують платні і страйкують.Ми вклали $400 млн. — у формі субсидії — для ядерної безпеки й закриття Чорнобиля. Другий момент, найважливіший, — це побудова нового саркофага. Як ви знаєте, нинішнє укриття може розвалитися завтра. Загальна вартість побудови саркофага — $700 млн. Європейська комісія вклала в це $200 млн. Отже, не вистачає півмільярда доларів. Наступного місяця ми плануємо провести тендер на побудову сорокамільйонної станції для переробки ядерних відходів Чорнобиля. Також ми розглядаємо можливість дати Україні позику на суму $400 — 500 млн.Записала Наталя ВІКУЛІНА, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать