Діагностика ціною в життя
Після незначної дорожньої пригоди водія з 25-річним стажем Олексія Шумилова було направлено на обстеження в лабораторію алкогольної та наркологічної експертизи Київського інженерного центру «Біотрон».
Олексій «дихнув у трубочку» абсолютно спокійно: адже напередодні випив тільки келих пива. Однак висновок фахівців був абсолютно несподіваним — «важке алкогольне сп’яніння»!
На доводи водія керівництво лабораторії, акредитованої, до речі, при самому НАН України, не звернуло уваги. Тоді Олексій поспішив до звичайної поліклініки за місцем проживання. Аналізи сечі та крові, зроблені там, переконливо доводили, що концентрація алкоголю в його організмі мінімальна. Не він один опинився у такому становищі. Декілька сотень пацієнтів, котрі проходили експертизу, подали заяви до судових інстанцій, вимагаючи перевірити виставлені там діагнози. У чому причина?
Фахівці Українського центру стандартизації та метрології з’ясували, що прилади, за допомогою яких проводилося обстеження в «Біотроні», не пройшли медичну атестацію і не були вчасно відрегульовані. Одні «зашкалювало» при мінімальних дозах спиртного, інші показували «нуль» навіть, якщо пацієнт ледь стояв на ногах. Природно, викликали сумніви й поставлені діагнози. На практиці ж для водіїв це обернулося штрафами, втратою прав, а то й судовими справами.
— Протягом минулого року ми обстежували всі найбільші медичні установи Києва й дійшли висновку, що понад 70% обладнання викликає серйозні нарікання, — повідомив кореспондента «Дня» начальник відділу державного метрологічного нагляду Українського ЦСМ Григорій Топольницький. — Було забраковано кожний другий апарат для вимірювання артеріального тиску, електрокардіографи, апарати УЗД. Відхилення у даних більшості діагностичних приладів перевищують допустимі норми в 10—50 разів. Багато які не мають сертифікатів і потрапили до країни невідомими шляхами, можливо, з гуманітарною допомогою. Відсотків 30—40 несправні або з простроченим терміном використання. Навіть нова, нещодавно придбана техніка дає серйозні збої, оскільки керівники державних клінік всіляко «економлять» на проведенні метрологічних робіт. Посилаються при цьому на відсутність бюджетного фінансування...
Однак, заступник голови Київської міської державної адміністрації Валерій
Бідний повідомив «Дню», що кошти на проведення метрологічних робіт виділено
в достатній кількості абсолютно всім медичним установам столиці. Причину
такого стану справ пан Бідний вбачає передусім у халатному ставленні головних
лікарів до свого обладнання. До речі, деяких із них уже оштрафовано. Правда,
потерпілим пацієнтам від цього не легше...
Выпуск газеты №:
№107, (1998)Section
Панорама «Дня»