Перейти к основному содержанию

Шахтарський страйк може бути використаний в нешахтарських інтересах

21 мая, 00:00
Інф. «Дня»  

20 травня розпочав роботу III з’їзд Незалежної профспілки гірників України. Цілком очевидно, що з’їзд збирається не так «заслухати доповіді ревізійної та мандатної комісій», як координувати дії 120 тисяч страйкуючих гірників. Лідер НПГУ Михайло Волинець заявив, що групи шахтарів готуються виїхати на автобусах із Дніпропетровська до Києва для пікетування адміністрації Президента і Кабміну.

Учора шахтарі ухвалили телеграму Президентові та прем’єр-міністру, повідомляє кореспондент «Дня» Вадим РИЖКОВ. Гірники вимагають, аби вони прибули до Дніпропетровська не пізніше 19.00 21 травня. «У протилежному випадку, — сказано в телеграмі,  — ми змушені будемо виставити й політичні вимоги». «Попереджаємо також, — ідеться далі, — що не зупинимось навіть перед блокуванням автомобільних і залізничних магістралей».

Прикметно, що епіцентр страйку цього разу розмістився в Дніпропетровську, а не в традиційно «вугільних» Донецькій і Луганській областях. Схоже, що рішення стосовно форм і методів боротьби ухвалюватимуть аж ніяк не лідери незалежних профспілок. Точнісінько так само, як і фінансування такої масштабної акції, що включає витрати на транспортні перевезення, розташування, харчуваня, медобслуговування страйкуючих у Києві, навряд чи можливо здійснити виключно за профспілкові внески.

Ці припущення підкріпляються фактами. Крім телеграми керівникам держави шахтарі надіслали листа до... Лазаренка. Тональність його абсолютно інша. «Шановного Павла Івановича» просять захистити інтереси гірників у Верховній Раді. Павла Івановича запевняють, що шахтарі підтримують його в усіх починаннях, «спрямованих на відродження України як могутньої держави». Цікаво, що близький до Лазаренка 11-й телеканал кілька разів на добу показував відеозапис, де лідер «Громади» покладає провину за все те, що відбувається, на Кабмін. Усе те, що відбувається перед будівлею обладміністрації, 11-й канал транслює в прямому ефірі. Тим паче, що студії розташовані... в самому приміщенні облдержадміністрації.

Ще цікавіша й показовіша реакція парламентської фракції «Громади», котра відреагувала на листа гірників раніше, ніж він з’явився. «Громада» в усьому звинувачує уряд і Президента й вимагає негайного звіту Кабміну.

Коментар відділу економіки

Продуктивність праці «робітників із видобутку вугілля» у квітні становила 19,6 тонни на одного шахтаря (замість 17,9 тонн за планом), тобто зросла на 9,6%. Аналогічний минулорічний показник перевищено на 3,7%. Однак, як повідомили «Дню» в Мінвуглепромі, 2,5-мільярдний борг шахтарям продовжує зростати через те, що зарплата, хоч і виплачується, та в меншому обсязі, ніж була нарахована.

Тим часом у міністра Станіслава Янка підвищився тиск. Перший заступник міністра Володимир Радченко перебуває в Донецьку, голова ЦК Національної профспілки вуглярів (яка не підтримує страйк) Віктор Держак — у Павлограді. Шахтарів умовляють не страйкувати. Мотив — втратимо видобуток. Із початку року втрати від страйків склали 676 тисяч тонн, що на 344 тонни більше, ніж на цей час минулого року.
 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать