Населення не підтримало страйк. Холодно!
Коли звучить слово "страйк", зазвичай виникають асоціації з подіями початку століття. Уявляється організований страйкком та озброєні робітники з похмурими обличчями. Уявляється битва. Однак, якщо звернутися до словника Даля, то стане зрозуміло, що "стачка" походить від слова "стакать" - домовлятися. Учора учасники пікетів спробували вкотре вже домовитися із владою. Про результати цих "переговорів" - якщо такі будуть - ми неодмінно дізнаємось пізніше.
Грудень узагалі поганий час для страйків, тим паче в Україні. Тим паче, коли навколо епідемія грипу, падає тиск газу, не ходить транспорт і не виплачуються зарплати. В ажіотажі політичних передвиборних сутичок керівництво країни скоса спостерігає за акціями протесту. Учора в Адміністрації Президента мали скупу інформацію про те, як проходить страйк у містах України, було відомо, що в багатьох місцях він не відбувся.
Населення України мерзне і голодує, але дуже мало хто вірить, що такі заходи можуть бути результативними. За даними соціологічних опитувань, менш як десять відсотків населення припускають свою участь у подібних акціях протесту. Решта звикла покладатися тільки на себе...
Кілька десятків активістів місцевих організацій Спілки робітників, лівих партій і Ленінського комсомолу пікетували будинок Донецької обладміністрації. Учасників пікету "зігрівали" червоні прапори та плакати з гаслами: "Президента й уряд - у відставку!", "Роботи, хліба, зарплати!" Донецький обласний штаб страйку повідомив про збори на підприємствах, пікети органів влади в низці інших міст області, а також про намір проводити такі заходи протягом 5 днів.
У Дніпропетровську на мітинг, організований Спілкою робітників і Спілкою радянських офіцерів, зібралося не більше як сотня чоловік. Окрім гасел про відставку Президента Кучми й денонсації Біловезьких угод, мітингуючі вигукували: "Побили Гітлера, подолаємо й Кучму!"
Близько сотні переважно літніх людей на мітингу в Івано-Франківську ухвалили звернення до Президента, парламенту й уряду з вимогою погасити до 1 січня заборгованість щодо зарплати, забезпечити цілковиту зайнятість населення, відновити в повному обсязі безкоштовні освіту й медицину, зупинити приватизацію й націоналізувати приватні підприємства та комерційні банки. На адресу місцевої влади пролунали вимоги звільнити керівників підприємств, де не виплачують зарплату, заборонити таксобуси тощо.
Близько 300 активістів Спілки робітників, Соцпартії, молодіжних лівих, а також жіночих організацій провели мітинг у Рівному. Кримський реском Компартії України вивів на мітинг і маніфестацію в Сімферополі 250 чоловік, хоча очікувалося не менше як півтори тисячі. Нетривалий мітинг пройшов і в Чернігові, при цьому ліві відмовилися від маніфестації на одній із центральних вулиць.
У Львові, Луганську й Харкові на шляху організаторів акцій став мороз. Харківські ліві ще напередодні у вівторок звернулися до обладміністрації із проханням через ЗМІ дати відбій тим, хто мав зібратися на площі Свободи. Організатори потурбувалися про здоров'я трудящих і перенесли акцію до потепління. У Запоріжжі лідер місцевих комуністів Олексій Бабурін повідомив у вівторок по місцевому телебаченню, що акцію відкладено. У Луганську також відмовилися від мітингу. У Лисичанську на мітинг зібралося лише вісім чоловік, а в Стаханові організатори провели його в залі кінотеатру.
Выпуск газеты №:
№229, (1997)Section
Панорама «Дня»