Хто тисне на Президента: партії чи клани?
На минулих вихідних Президент України Леонід Кучма заявив, що вибори в Україні відбудуться за змішаною системою. У той же час глава держави зазначив, що багато політичних партій звертаються до нього із серйозними зауваженнями щодо закону про вибори, повідомив Інтерефакс-Україна.
Прес-служба Президента не змогла дати відповідь на запитання кореспондента "Дня", які ж саме партії мають "серйозні зауваження". Сказано було тільки, що "щось подібне лунало в ході зустрічі Президента з лідерами центристських партій".
Цікаво, які це "серйозні зауваження" можуть з`являтися в партій, коли всі вони тільки й чекають підпису пана Кучми. У тому, що підпис буде, пан Президент переконав ті ж самі партії на 99%. Коментуючи ситуацію навколо закону про вибори, голова Соціал-демократичної партії Юрій Буздуган зазначив, що пан Кучма зайшов у глухий кут, з якого один вихід - підписати закон. Перед тим, як це зробити, він іще раз подивиться на Захід: "А що скаже дядечко Сем?"
Чи зауваження партій аж такі серйозні, що зможуть завадити Л. Кучмі підписатися під законом? Якщо ні, то хто тисне на Президента? Прокоментувати ситуацію спробували деякі лідери партій та політологи.
Лідер Української республіканської партії Богдан Ярошинський вважає, що зацікавленість у тому, щоб Президентом було накладено вето на закон про вибори, є в лідерів дрібних невпливових партій, "за які не проголосують і піввідсотка виборців". Пан Ярошинський запевнив, що партії, з якими тісно співпрацює УРП, не могли вносити жодних зауважень. "Колупання в тухлих зозулячих яйцях не в стилі УРП", - наголосив він.
Лідер Міжрегіональнго блоку реформ, співголова Соціально-ліберального об`єднання Володимир Гриньов зазначив, що МБР і СЛОн теж не висували жодних зауважень. Але, за його словами, деякі зауваження щодо закону про вибори таки лунали на зустрічі із Президентом. Хто саме їх висував, пан Гриньов сказати відмовився. За його словами, лідери деяких партій висловлювати незадоволення з приводу збору підписів (мовляв, 200 тисяч забагато) та фінансування передвиборної кампанії. Але, як зазначив лідер МБР, ці зауваження не можна назвати серйозними.
Категоричніше висловився з цього приводу другий співголова СЛОна - Володимир Малинкович, який вважає, що на Президента тиснуть не партії, а потужні фінансові клани. Пан Малинкович не заперечує, що новий закон невигідний для маленьких позаблокових партій, але, за його словами, вони на Президента тиснути не можуть.
Тиск в основному йде від представників парламентських груп "Конституційний центр" та "Реформи", заявив пан Малинкович. Окрім того, на його думку, з`явилося ще одне джерело тиску - Дмитро Табачник. Будучи ще головою адміністрації Президента, пан Табачник неодноразово висловлювався на користь мажоритарної системи. Тепер, будучи радником Президента, він за старою звичкою не зможе втриматися в рамках виконання обов`язків радника і, якщо буде така змога, активно втручатиметься в усе: в тому числі, намагатиметься вплинути на рішення Л. Кучми щодо закону про вибори.