Парламент зберіг свої нерви
15 серпня на пленарне засідання Верховної Ради прибули 357 депутатів. Завдяки такій присутності, проблему розпуску парламенту повністю вичерпано. Щоправда, була можливість подолати вето Президента на закон про введення в дію закону про бюджет на 1997 рік.
Однак парламент поки що волів подати керівникові держави приклад доброзичливої співпраці. Депутати не вдалися до подолання вето, а, як і раніше, внесли в закон деякі, зокрема й запропоновані Президентом, поправки. Потім удвічі збільшили резервний фонд уряду, докладно розписавши в спеціальних постановах, як саме розподілити додаткові 200 млн. гривень на те, щоб урятувати Агропром та енергетику.
Парламент звернувся до Президента з настійним проханням виконати його конституційний обов'язок і підписати закон про держадміністрації, вето на яке двічі було подолане. Розглянуто також зміни в порядку денному 8-ї сесії. Однак до перегляду порядку денного 28-29 серпня депутати не зверталися.
У кулуарах парламенту заступник голови Верховної Ради Віктор Мусіяка прокоментував можливість "загрози пролонгації" повноважень парламенту. Він, зокрема, зауважив, що розцінює її не як "загрозу", а як "перспективу". В. Мусіяка заявив про своє бажання запропонувати народним депутатам проголосувати "в пакеті" новий варіант закону про вибори разом з ідеєю пролонгації. А головне - використати при цьому процедуру таємного голосування за допомогою бюлетенів. Віце-спікер уважає, що це призведе до "вельми несподіваних результатів". Однак В. Мусіяка не пояснив, до яких саме.
КОМЕНТАР
Особливо вражала та витримка й ненав'язлива делікатність, мало не вкрадливість, з якою Олександр Мороз оголошував текст парламентського звернення до Президента. Голосування звернення й відповідної постанови пройшло майже непомітно, під кінець засідання, і стало серйозною перемогою супротивників Леоніда Кучми. Недарма представник Президента Роман Безсмертний кинувся "на амбразуру" у відчайдушній спробі відговорити колег-депутатів звертатися до Леоніда Даниловича з нетактовним проханням виконувати норми Основного закону. Уперше в офіційному парламентському документі Президентові вельми ввічливо, але твердо нагадали про можливі наслідки - про імпічмент.
Звернення ухвалено спеціальною постановою сесії. У тому випадку, якщо Л. Кучма і далі критикуватиме Закон про держадміністрації (а це легко передбачити), парламентські лідери можуть на цілком законних підставах увести в дію механізм усунення Президента від влади. Немає сумнівів у тому, що за нинішнього складу парламенту реалізувати цю загрозу повною мірою неможливо, враховуючи виняткову складність процедури імпічменту. Але зрозуміло, що мусування цієї теми на хвилі виборчої кампанії неабияк попсує Леонідові Кучмі кров і вкрай негативно відіб'ється на його престижі.
Нарешті, цілком можливо й те, що в новій Верховній Раді механізм імпічменту, набравши обертів, спрацює цілком реально.
Валерій ЗАЙЦЕВ, "День"
Коли верстався номер
Президент не залишився в боргуУчорашнє позачергове засідання парламенту України - це спроба перетворити Верховну Раду на пленум ЦК КПРС, вважає Президент України. Л. Кучма впевнений, що з точки зору здорового глузду депутати не мали причини збиратися. Утім, на думку Президента, в Олександра Мороза свій резон: щоби не розпустили парламент...