Перейти к основному содержанию

Освіта для елітних дітей: у Києві - за ціною Оксфорда

04 июля, 00:00

Сталося так, що вже багато років "на слуху" в батьків певна "обойма" так званих "крутих шкіл". Потрапити туди - показник життєвого успіху (батьків). А що там далі - вже ніби й не так важливо.

Досить часто після важкого штурму школи (батьком) настає гірке розчарування (дитини). Одна учениця відомої в Києві гімназії, казала мені: "Я дуже шкодую, що навчаюсь тут, і дуже прошу батьків, щоб мене звідси забрали". Те, що немає інформації, а також сподівання тільки на "народну славу" та добрі поради, які також досить суб'єктивні, створює роздутий ажіотаж, а в результаті страждають діти.

Наразі, слава Богу, вибрати є з чого. З'явилося чимало недержавних ліцеїв та гімназій, де за навчання потрібно платити. А серед них уже є і своєрідні лідери, - в тому розумінні, що гроші за навчання беруть приблизно такі ж, як у платних західних коледжах. (Наприклад, річна плата за навчання в ліцеї "Гранд" разом зі спонсорським внеском становить близько 6000 у. о.???). Проте глибоко помиляються ті батьки, які вважають, що коли вони заплатять у Києві так само, як в Оксфорді, то їхня дитина обов'язково стане студентом одного з найкращих університетів, а той, хто 10 років ходив до державної школи на околиці, - ніколи.

Більшість батьків, особливо із представників розореного середнього класу, дуже добре розуміє, що їхній дитині лишається сподіватися тільки на себе, і єдине, чим вони можуть її забезпечити, - це можливістю отримати освіту. Із цим "стартовим капіталом" дитина і має поборотися за своє місце під сонцем. Тим, хто ще вірить і сподівається, я й присвячую свій огляд.

Середня школа № 158, Дніпровський район

1-ше місце з хімії на Всеукраїнській олімпіаді

Це поки що єдина не лише в Києві, але й у всій країні школа, робота якої отримала міжнародне визнання: випускник звичайної 158-ї школи, Олександр Пивоварський, прекрасно закінчив один із найкращих університетів світу - Гарвардський, тепер продовжує навчання в його докторантурі. Олександр - співавтор книги, підготовленої разом із відомим американським ученим-економістом Джеффі Саксом, яка присвячена ринковій економіці. (Хто б міг подумати, що у звичайній школі на київській околиці можуть так учити!)

Як мені здалося, головне у 158-й школі - виняткова серйозність щодо всього, що стосується навчання й виховання. Школа вражає незвичною чистотою. І це при тому, що вона, як і раніше, залишається державною, тобто безкоштовною! Вартість обіду наймінімальніша, вартість гуртків та додаткових уроків з іноземних мов - також. Для вступу не потрібно ні спонсорського внеску, ні інших батьківських послуг! Приходь - і навчайся! Так як було 1963 року, коли школа тільки-но відкрилася.

Цього року школа набирає 3 перших класи: і в кожного своя спрямованість: художньо-естетичний, музично-естетичний та комп'ютерної грамотності. У перспективі - це клас із математичним ухилом. Що ж, може, іще хтось уступить до Гардвардського університету?

Гімназія - інтернат східних мов, Ленінградський район

Переможець олімпіади з японської мови

Жодна гімназія в Києві не може похвалитися такою величезною територією, до того ж майже в дачній місцевості, поряд із лісом.

На території гімназії розміщено чотири корпуси, спортивний комплекс, оздоровчо-лікувальний корпус із басейном, підсобні будівлі. Тут навчається 1000 дітей. Перші класи мають чотири паралелі і в кожному з них своя спеціалізація: арабська мова, гінді, турецька, японська, китайська. В одному з класів вивчають 2 мови. Найбільші перші класи - "арабські". Тут навчається до 40 осіб. На уроках з іноземної вони діляться на групи по 10 чоловік у кожній. Окрім східних мов, з іноземних мов вивчається ще й англійська. Російська мова в початковій школі не вивчається.

У перші класи гімназії приймають дітей у віці 6 років. Навчання починаються о 8.30 і закінчуються близько 13.00. Група продовженого дня працює до 19.00 (це своєрідний рекорд: звичайно вона працює до 17.30). Інтернат (тобто проживання в гімназії) - тільки для іногородніх.

У школі діти забезпечуються другим сніданком та обідом. Підвечірку немає, через те батькам, котрі не зможуть забрати дитину відразу після уроків, потрібно дати першокласникові щось із собою.

Санітарний стан корпусу, де навчаються перші класи, звичайний для наших сьогоднішніх шкіл, змушених економити на всьому, в тому числі й на прибиральницях. Щодо туалетів, то, як випливає зі звернення до батьків, яке вивішене біля директорського кабінету, вони побудовані 60 років тому і, вже витративши всі свої технічні й моральні ресурси, потребують термінового ремонту.

У гімназії панує дух демократії: тут немає охорони, й мама потенційного першокласника без усяких церемоній може зайти прямо до директора й поговорити з ним про все, що її цікавить. Гімназія східних мов - єдиний навчальний заклад, де на видному місті висить кошторис витрат та доходів.

Гімназія № 136, Дарницький район

2-ге місце на Всеукраїнській олімпіаді з фізики і 3-тє - з математики

Будиночок у фруктовому саду, спів птахів за вікном і діти, які сплять у ліжечках, такою я побачила початкову школу 136-ї гімназії, яка розташована не в основній будівлі, а поруч - у колишньому дитячому садку. "У гімназії східних мов у цей час діти пишуть арабською в'яззю, вірші японською мовою читають", - подумалось мені. Але ж чому все скрізь має бути однаковим? Адже діти різні. У багатьох слабке здоров'я і відразу дати їм більше навантаження - означає назавжди відбити бажання вчитися.

Поки я роздумувала, на порозі будиночку з'явилась учениця початкових класів із золотими кучерями. Ця мила дівчинка розповіла мені не тільки про свою чудову собаку й дуже доброго брата, але й про те, що в класі затишно й гарно, що є окрема кімнатка, де роблять уроки. У кожного класу свій туалет і умивальник, а на уроки англійської мови діти ходять до "великої школи" (тобто до основної будівлі гімназії). Годують 2 рази, а в класі 29 чоловік. На уроках загалом гамір, брат розповідає набагато цікавіше, і ще дівчинка сказала, що клас, де вона вчиться, гарний. Тільки один хлопчик поводить себе погано: "Говорить погані слова. Він каже..." - "Ой, не треба", - злякано перебила я. "Звичайно, не треба, - розважливо продовжувала дитина. - Хіба можна казати дівчинці - "заткнись"?

Справді, хіба може казати таке дівчинці гімназист?

Гімназія "Поділ", Подільський район

Переможець Усеукраїнської олімпіади з математики

Дивно! А коли йшла до гімназії, оточеної прекрасними церквами, думала, що тут, мабуть, мають учитися поети й художники. Утім, із чого дивуватися: в гімназії викладають математику, а також інші предмети викладачі Київського університету імені Т. Г. Шевченка. Уже з 5-го класу іде спеціалізація: формуються класи, які вивчатимуть менеджмент, банківську справу. Гуманітарний цикл, окрім загальноосвітніх дисциплін, та англійської мови, в 1-му класі представлено історією культури. Навчання починаються о 8.30.

Дітей годують двічі (як кажуть батьки, ситно: "Двічі стегенця й кавуни давали"). Харчування платне. Гімназія працює в режимі школи повного дня: до обіду йдуть уроки, а після обіду починають працювати гуртки. За них потрібно платити. "Поділ" вважається державною гімназією, тому вступ для жителів мікрорайону школи обмежується тестуванням, для жителів інших районів обов'язковий спонсорський внесок у розмірі 2000 гривень. Ось так!

Кловський ліцей, Печерський район

1-ше та 2-ге місце на міській олімпіаді з англійської мови

"А ми вже давно набрали перші класи", - зустріла мене в колишній середній школі № 77, а тепер Кловському ліцеї з поглибленим вивченням іноземних мов. Так що моя інформація стане у пригоді не всім: вступати до першого класу можна тільки наступного року, а приймають сюди шестирічних дітей. Для них тут створено цілком пристойні умови: перші класи (їх усього 2) розміщено в невеликій будівлі поряд зі школою. Тут є своя їдальня, спортзал, спальня, класні кімнати. Початок занять о 8.30. Окрім загальноосвітніх дисциплін, викладають іще й народознавство. У ліцеї - навчання українською мовою. На іноземну (англійську) мову відводиться 3 години. Протягом дня дітей годують один раз гарячим обідом. Коштує він 1 гривню і "не дуже смачний". Час на другий сніданок передбачено, але сніданок потрібно приносити із собою. Закінчується робочий день першокласників о 18.00.

Якщо хочете віддати свою дитину до цього ліцею, пам'ятайте, що заяву потрібно принести сюди 2-го, у крайньому випадку, 3 січня вранці. Не забудьте також поцікавитися кількістю й поіменним списком дітей, яких передбачається взяти з мікрорайону. Точно запишіть дату тестування і про всяк випадок попередньо ще кілька разів передзвоніть. До речі, батькам першокласників-98 нагадую: прийом заяв до всіх шкіл Києва починається із січня майбутнього року. Остаточний прийом - у травні місяці.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать