Перейти к основному содержанию

Клімат України змінився. І надовго

06 июня, 00:00

"Квітень видався холодним, на свята буде тепло, а потім - знову перепади" - замітку під такою назвою "День" опублікував 25 квітня. Прогноз УкрНДІ гідрометеорології, що містився в ній, збувся на всі 100 відсотків. Для таких довгострокових передбачень - відмінний результат. Як це вдається? Що взагалі відбувається з погодою, з кліматом України?

На ці запитання ми попросили відповісти завідуючу лабораторією кліматичних досліджень і довготривалих прогнозів погоди кандидата фізико-математичних наук Вазіру Мартазінову:

- У нашому розпорядженні щоденні погодні дані всієї північної півкулі й найсучасніші математичні методики. Ми складаємо можливі сценарії погоди, обраховуємо, обігруємо їх і лише після цього обираємо найімовірніший варіант. Орієнтуємося виключно на науку, не піддаючись жодним іншим впливам. Недавній приклад: у квітні ми прогнозували холод на третю декаду травня, а в середині травня стояла спека, і наш прогноз різко піддавали сумнівам. Але ми стояли на своєму. І отримали кілька подяк від своїх партнерів. Від НДІ агроресурсів, наприклад. Їм наш проноз допоміг видати сільським господарствам точні й корисні рекомендації.

Останнім часом Вазірі Мартазіновій та її колегам доводиться часто відповідати на запитання, чи не зіпсувався клімат. Фахівці-"погодники" вважають, що клімат в Україні справді змінився. І не на краще. Частішими й різкішими стали перепади погоди. Раніше тепло просувалося і з півдня на північ, і з заходу на схід. А нині - тільки з півдня на північ. І тому холод тепер приходить до нас лише з Арктики - проривається різко, навально. Сибірський холод, зі сходу - спокійніший, уже пом'якшений тайгою. Але тепер він "прибуває" до нас дуже рідко.

Крім того, клімат в Україні став сухішим. Доконаний факт: Дніпро міліє. І разом із тим ріки на заході України стають повноводнішими. Змінилися й усі рози вітрів. Нещодавно НДІ нетрадиційної енергетики після консультацій із лабораторією Мартазінової видав рекомендації: не поспішати ставити нові вітряки на традиційних місцях. Тепер їх ліпше будувати вздовж Дніпра, де нині - найбільші вітри.

- Ці зміни клімату викликані нерозумною промисловою діяльністю? - запитую у Вазіри Фазулівни.

- Не тільки, - каже вона. - Головна причина - суто природні кліматичні коливання. Просто настав такий період. Як і всім відомий льодовиковий. Тільки нинішні зміни - не такі кардинальні. Але вони теж надовго.

- Наші правнуки будуть жити в іншому кліматі?

- Ні, думаю, що до наших правнуків знову повернеться сибірський максимум. Річ у тім, що клімат періодично змінюється: бувають десятиріччя, коли погоду "роблять" в основному сибірські повітряні маси (сибірський максимум), а бувають десятиріччя з арктичною "домінантою".

Найближчим часом погода в Україні максимально визначатиметься погодними змінами в Сибіру. Як погода нинішня - арктичними.

Науковців УкргідрометНДІ дивує, що до них так мало звертаються бізнесмени й господарники. Адже науковці-погодники конкретно могли б допомогти фермерам, агрономам, транспортникам, курортологам, туристським фірмам, будівельникам. Їхня мрія - платний телефон погоди, доступний усім. На Заході, де вони бували на стажуваннях, уже давно так: жодної справи не розпочнуть без наукового прогнозу погоди. Вочевидь для України все це - далека перспектива...

А поки в НДІ погоди "Дню" дали такий прогноз на все літо: в Україні воно буде в цілому на 1(С холоднішим за норму, хоча через посушливість здаватиметься теплішим. У червні й липні дощів буде мало, але це будуть короткі потужні зливи. Очікується багато штормових вітрів. Будуть й озонові діри, але не страшні - їх закриватимуть від нас хмари. Різкі перепади погоди збережуться. Уже з 5 червня розпочнеться потепління, а за ним дійде й до спеки.

Наприкінці, навмання перегорнувши календар, я випадково натрапив на 29 липня й попросив працівників лабораторії зробити прогноз на цей день. Вони погодилися. Хоча ніде в світі більше ніж на 40 днів, прогнозів, як правило, не роблять.

Отже, 29 липня в Києві опадів не буде, й після чергового похолодання якраз розпочнеться нове поступове потепління. Що ж, учені-погодники мужньо погодилися на доволі складний іспит, і тепер у нас є шанс їх перевірити.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать