Коротко / Панорама дня
УПЦ МП нагадала про неприпустимість політичної агітації
Священний синод Української православної церкви (у канонічному єднанні з Московським патріархатом) напередодні парламентських виборів нагадує єпископам і священикам про неприпустимість політичної агітації. «На жаль, суспільно-політичні сили інколи намагаються втягнути в передвиборчу кампанію й представників Церкви. Ми вважаємо своїм пастирським обов’язком ще раз нагадати єпископам і священикам Української православної церкви про неприпустимість політичної агітації з церковного амвона», — говориться у зверненні Священного синоду УПЦ (МП), опублікованому на сайті Церкви. «Церква має об’єднувати людей різних політичних переконань, і тому політичні гасла повинні завжди залишатися за церковними стінами. Ми вже неодноразово підкреслювали, що принципово засуджуємо так зване політичне православ’я. І сьогодні ми знову закликаємо єпископат і духівництво завадити всім спробам політизації церковного життя», — підкреслюється у зверненні. Синод вкотре заявив, що УПЦ (МП) не є суб’єктом політичного процесу. «Церква не бере участі в політичній боротьбі, не веде агітації за ту чи іншу політичну силу, того чи іншого кандидата», — наголошується в документі. У той же час в УПЦ (МП) закликають усіх віруючих узяти участь у голосуванні. «У день парламентських виборів ми повинні прийти на виборчі дільниці й віддати свій голос за тих, кого вважаємо найгіднішиими. Зробити свідомий і відповідальний вибір — це наш громадянський обов’язок», — ідеться у зверненні Синоду.
Підготовлено нову редакцію мовного законопроекту
Мовна робоча група під керівництвом Раїси Богатирьової пропонує не надавати мовам нацменшин статусу регіональних. Про це йдеться в новій редакції законопроекту про основи державної мовної політики, який підготувала група, створена за дорученням Президента, пише «Коммерсант-Украина». Документ фактично є новою редакцією закону. Члени групи вирішили змінити навіть його назву і озаглавити документ «Про порядок застосування мов в Україні». Як зауважив один з учасників засідання, мета перейменування — «зниження статусу документа». «Перша назва була занадто претензійна. Слід пам’ятати, що основи державної політики відображені в Конституції», — пояснив співрозмовник. Законопроект зберігає за українською мовою статус державної і містить заходи щодо її захисту. Зокрема, використання державної мови є обов’язковим в судо- та діловодстві, в діяльності органів державної влади, збройних сил, у сфері науки і освіти, рекламі. В області інформації та ЗМІ документ встановлює 75% квоту мовлення (зараз — 25%) українською мовою від загального добового ефіру. Трансляція програм та фільмів іншими мовами має супроводжуватися обов’язковим українським дублюванням або субтитруванням. Для мов національних меншин в документі не передбачається отримання регіонального статусу. Зазначено, що члени територіальної громади, які використовують ту або іншу мову національних меншин, мають право ініціювати «заходи, спрямовані на її захист», за умови, якщо на певній території (село, селище, місто) проживає не менше 30% носіїв цієї мови від загальної кількості жителів населеного пункту. Нагадаємо, зараз визнання регіональної мови дозволено там, де кількість носіїв становить не менше 10%.
Повстанці в Сирії збили винищувач
Сирійські повстанці вчора збили винищувач урядових сил у провінції Ідліб на північному заході країни поряд із турецьким кордоном. Як повідомляє телеканал «Аль-Арабія», відповідальність за збитий літак узяли на себе бойовики з так званої «Сирійської бригади мучеників». На кадрах відеозйомки, яку передає канал, можна побачити стовп диму і парашутиста, що спускається на землю. Два дні тому над Дамаском було збито військовий вертоліт. Учора президент Єгипту Мохаммед Мурсі закликав усі країни негайно втрутитися в сирійський конфлікт, щоб зупинити кровопролиття. «У Сирії триває революція проти несправедливого і деспотичного режиму. Солідарність із сирійцями — наш моральний обов’язок. Ми заявляємо про нашу незмінну і всеосяжну підтримку сирійського народу в його прагненні отримати свободу», — підкреслив єгипетський лідер під час виступу на саміті Руху неприєднання, який триває в Ірані. Делегація Сирії під час виступу єгипетського президента залишила зал. На фото дим від вибуху в центрі Алеппо — другого за значенням міста Сирії, де точаться бої між повстанцями й урядовими військами.
Відзначення Дня зниклих безвісти по-кашмірськи
Студенти коледжу образотворчих мистецтв Кашміру доволі нестандартно вирішили відзначити Міжнародний день людей, зниклих без вісти. Вчора під час демонстрації, організованої Асоціацією батьків зниклих без вісти, вони встановили вирізану фігуру в національному парку Шринагара — столиці штату Кашмір на півночі Індії. Представники асоціації заявляють, що понад 8000 осіб зникли без вісти після арешту індійськими силами безпеки в неспокійному регіоні Кашмір, коли там спалахнуло повстання наприкінці 1989 року. Але влада відкидає ці звинувачення і говорить, що згідно з їхніми дослідженнями, більшість зниклих людей перетнули сильно воєнізовану Лінію контролю, яка відділяє Індію і Пакистан, аби потрапити до пакистанського Кашміру й отримати там військову підготовку.
Генсек ООН закликав Тегеран до «конкретних» дій і зіпсував атмосферу на саміті...
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав президента Ірану Махмуда Ахмадінежада до «конкретних» дій у послабленні конфронтації навколо ядерного питання. Про це він заявив напередодні відкриття саміту Руху неприєднання, який розпочався вчора в Тегерані. У свою чергу верховний лідер Ірану аятола Хаменеї заявив, що «Іран не має жодного інтересу до ядерної зброї, але має право на розвиток ядерної енергетики», повідомляє Reuters. Утім, поки що в ЗМІ немає ніякої реакції на слова генсека ООН президента Ірану — Махмуда Ахмадінежада. А в своєму виступі Пан Гі Мун виступив із критикою на адресу Ірану, чим зіпсував намагання іранської влади в ході цього форуму зміцнити свій престиж у світі і заручитися підтримкою своєї ядерної програми. «Я рішуче відкидаю загрози з боку будь-якої держави, щоб знищити іншу або образливими спробами заперечувати такі історичні факти, як Голокост», — наголосив Генсек, не назвавши конкретно Іран. Він також додав, що «стверджувати, що Ізраїль не має права на існування або змальовувати його в расистських термінах — це не тільки неправильно, але й підриває самі принципи, яких ми зобов’язалися дотримуватися».
Рідлі Скотт зніме фільм про переговори Рейгана та Горбачова
У Голлівуді знімуть фільм про перемовини президента США Рональда Рейгана й радянського лідера Михайла Горбачова в Рейк’явіку 1986 року. Про це повідомила вчора агенція ІТАР-ТАКС із посиланням на американські ЗМІ. Режисером картини стане Рідлі Скотт, який зняв такі фільми, як «Чужий», «Гладіатор» і «Царство небесне». Роль Рейгана виконає 67-річний Майкл Дуглас. 1995 року в стрічці «Американський президент» він уже зіграв роль першої особи держави, щоправда той президент — Ендрю Шепперд — був вигаданим персонажем. Кастинг на роль радянського лідера ще триває. «Ці захоплюючі історичні персонажі більше, ніж просто особистості, але я хочу показати, ким вони були й чому вони зробили те, що зробили, — сказав раніше в одному з інтерв’ю режисер. — Їхні дії допомогли сформувати історію, прокладаючи шлях до кінця холодної війни». Зустріч Рейгана й Горбачова відбулася 12 жовтня 1986 року в столиці Ісландії. Багато істориків вважають, що ті перемовини стали початком кінця доби холодної війни.
Выпуск газеты №:
№154, (2012)Section
Панорама «Дня»