Коротко / КУЛЬТУРА
Альмадовар без призів — сенсація
У Барселоні пройшла 16-та церемонія вручення щорічної премії Європейської кіноакадемії — аналога «Оскара».
Кращим фільмом було визнано «Головою об стіну», поставлений турецьким режисером Фатіхом Аміном, який працює в Німеччині і вже отримав Золотого ведмедя Берлінського кінофестивалю. Приз за кращу жіночу роль випав Імельді Стаутон — героїні фільму «Віра Дрейк» британського режисера Майкла Лі. Цей фільм отримав Золоту медаль у Венеції, а актриса удостоїлась такої самої нагороди в номінації «Краща жіноча роль». Несподіванкою стало й те, що приз за кращий неєвропейський фільм отримав китайський режисер Вонг Карвай за роботу «2046», яка удостоїлась призу критиків у Каннах, хоча фаворитом вважався «Фаренгейт 9/11» Майкла Мура. Кращим оператором визнано Едуардо Серра за роботу над британським фільмом «Дівчина з перлинною сережкою»,повідомляє NEWSru.com.
Головною сенсацією конкурсу стало те, що іспанський режисер Педро Альмодовар, який претендував на п’ять премій у різних номінаціях за фільм «Погане виховання», що мав величезний успіх, не отримав жодного призу. Найбільший успіх випав на долю іншого іспанського кінорежисера, Алехандро Аменабара, якого було удостоєно премії в номінації за кращу режисерську роботу за фільм «У відкритому морі». Крім того, за кращу чоловічу роль у цьому ж фільмі премію отримав артист Хав’єр Бардем, який виконав роль іспанського моряка Рамона Сампетро. За фільм «У відкритому морі» Аменабар уже отримав Срібний приз кінофестивалю у Венеції, а Бардема було визнано кращим актором на цьому ж фестивалі.
Приз за творчу діяльність було вручено іспанському кінорежисеру Карлосу Саура, а за найбільший європейський внесок у світове кіно — норвезькій кіноактрисі Лів Ульман. Приз глядацьких симпатій дістався актрисі Пенелопі Крус за головну роль у картині «Не рухайся» італійського режисера Серджіо Кастельїто, яка вже отримала в Італії за цю саму роботу премію Донателло.
Художні можливості топографії
Свою персональну виставку в галереї «Тадзіо» київський художник-графік Андрій Левицький назвав «TERRA».
Андрій Левицький працює в техніці, яку сам він визначає елегантним терміном «інталіо». По суті, це різновид офорта, але офорта ювелірно тонко награвійованого і, якщо можна так сказати, творче протравленого. До того ж художник доповнює свої графічні композиції шматочками сухозлітного золота та срібла.
Інталіо Андрія Левицького — грандіозні панорамні сувої, горизонтальні або вертикальні, що містять у собі цілі світи, ледве окреслені незнані материки, міста та гавані яких творець споглядає з висоти пташиного польоту (при цьому топографія виявляє вражаючі художні можливості!). Утім, іноді автор поблажливо знижується, і тоді виникають (і беруться великим планом) фантастичні міста, романтичні кораблі, химерні риби та рослини. Що ж стосується тем для більш камерних, але не менш досконалих інталіо, то такої честі удостоїлися лише монументальні та загадкові дерева. Андрій Левицький портретує їх із особливим задоволенням і неприхованою повагою. Оксана ЛАМОНОВА.
Магія скла
У галереї «Триптих» на Андріївському узвозі відбувається персональна виставка львівського художника Андрія Курила. Його матеріал — скло, з яким майстер працює не лише віртуозно, а й напрочуд творче.
Несподіваність багатьох художніх рішень Андрія Курила вражає. Це особливо помітне в таких досить традиційних областях мистецтва скла, як посуд і вітраж. «Використовуючи лише скло ручної роботи, я намагаюся подати вітраж, як самостійний вид мистецтва, в якому можна сміливо експериментувати, показуючи матеріал у найнесподіваніших варіантах», — каже художник.
Проте одночасно Андрій Курило створює зі скла — кольорового та безбарвного, матового та прозорого, гладкого та рельєфного — дивовижні об’ємні композиції, яким важко підібрати точне жанрове визначення, але які, очевидно, найточніше передають масштаб його хисту та напрям творчих пошуків — «Магія скла як матеріалу, що пропускає світло, дозволяє мені передати моє відчуття естетики навколишнього світу». Оксана ЛАМОНОВА.
Випуск газети №:
№230, (2004)Рубрика
Культура