Поєднання духовного й фізичного
9 вересня у Концерт-холі (павільйон №9) ВДНГ відбудеться прем’єра перформансу A Celebration Service
Ця акція має стати однією зі знакових подій цьогорічного Гогольfest-2017. Твір створено американською композиторкою, співачкою, хореографом, театральним та кінорежисером, засновницею «розширених вокальних технік» та «міждисциплінарного перформансу» — Мередіт Монк. Над його втіленням на українській сцені протягом 10 днів працювали режисер і вокаліст Том Богдан та хореограф Елісон Істер.
Проект створено за ініціативи українського вокального ансамблю сучасної музики Alter Ratio (керівник — Ольга Приходько), які основним своїм завданням вважають розширення меж академічного вокального виконавства, знайомство з нетрадиційними вокальними техніками, сценічним досвідом. Також до співпраці було запрошено двох музикантів (органістів) з ансамблю Sed Contra (керівник — Андрій Мерхель), джазову співачку Назгуль Шукаєву та акторів Дмитра Ярошенка й Олександра Олійника. Над візуальним оформленням працювали Дмитро Костюмінський (художник по світлу та сценограф) та Аліна Федотова (відеоарт та віджеїнг).
Музичну п’єсу A Celebration Service Мередіт Монк написала на замовлення Нью-Йоркської об’єднаної теологічної семінарії, яка попросила створити богослужіння для конференції Американської гільдії Органістів: «Я мала чітко окреслені рамки того, в якій формі богослужіння мало бути написано. І я вирішила, що хочу створити міжконфесійну службу, використовуючи тексти духовних традицій у всьому світі на рівні із різноманітними хоровими та органними творами з мого репертуару.
Багато років я розмірковувала над тим, як я можу втілити священний простір у межах перформансу. В A Celebration Service я змогла створити форму, яка стерла межі між службою та перформансом, паствою та аудиторією. Ми виконували цю програму двічі у червні 1996 року в Нью-Йоркській об’єднаній теологічній семінарії. Служба почалася в обідню перерву посеред гучного та жвавого міста.
Відтоді ми показували A Celebration Service в декількох містах США: Міннеаполісі, Міннесота, Чарльстоні, Південна Кароліна. Здавалося, куди б ми не приїхали, служба дарувала піднесення. Тому у мене з’явилася мрія — зробити так, щоб люди з усього світу могли її виконувати. Мій дорогий друг і колега Том Богдан зробив мрію реальністю, організувавши постановки у Беннінгтоні (Вермонт), Будапешті (Угорщина), Боулдері (Колорадо), Сан-Паулу (Бразилія), Сірак’юсі (Нью-Йорк), Манілі (Філіппіни), і тепер — у Києві. Хореографом-постановником кожної із цих вистав була Елісон Істер. Я надзвичайно вдячна їм, а також Ользі Приходько, Юлії Ваш, Дмитру Костюмінському, Кірстіні Капустнік, Петеру Скіолсі, Анні Любліні та усій художньо-постановчій групі, яка подовжила життя A Celebration Service».
Цей вокально-хореографічний перформанс відтворює неповторну атмосферу поєднання духовного й фізичного через зв’язок співу, танцю та гри світла й тіні. Він є мовби необмеженою за часом мандрівкою до світу духовних традицій різних культур. У «Святковій службі» поєднані й буддійські тексти, і хасидські висловлювання, і дзен-поезія, і християнська молитва.
«Мова — це те, що роз’єднує людей. Мередіт Монк не використовує у своїх творах вербальну мову — лише мову звуків, тіла та душі, — ділиться хореограф-постановник Елісон Істер». Над втіленням ритуальних танців з нею працювали танцівники колективу Totem Dance (керівник — Крістіна Шишкарьова).
Щодо роботи з українськими артистами Том Богдан зізнається: «Знадобилось трохи часу, щоб довіритися один одному, розслабитись і відкритись для усього нового. Головне, не забувати, що ми всі колись були дітьми й нам було все до снаги».
Прем’єра відбудеться 9 вересня у Концерт-холі (павільйон №9) ВДНГ. Проект присвячено 25-річчю встановлення дипломатичних відносин України та США й відбуватиметься за підтримки Посольства США.
Рубрика
Культура