«Мільйони бюджетних коштів ідуть «наліво»
Редактор дніпропетровської газети «Горожанин» Віталій Теплов — про унікальну роль регіональної преси й необхідність «копати» глибше
«Дніпропетровськ — це криве дзеркало, в якому відображаються проблеми всієї України», — вважає головний редактор незалежної газети «Горожанин» Віталій ТЕПЛОВ. Останніми роками його тижневик, що помітно виділяється на тлі місцевих видань, завоював читацькі симпатії. На сторінках газети нерідко з’являються публікації, які викликають переполох серед чиновників і депутатів, а також представників «сімейного» бізнесу.
«Свого часу, — розповідає Віталій, — мені довелося поринути в комунальну сферу, де мільйони і навіть десятки мільйонів бюджетних коштів ідуть «наліво». Минулого місяця саме газета «Горожанин» першою оприлюднила масштабну аферу, в результаті якої міська громада Дніпропетровська одним махом втратила майже сотні об’єктів комунальної нерухомості. За приблизними оцінками, їх реальна ринкова вартість цілком може перевищувати півтора мільярда (!) гривень. До рук ділків потрапили дитячі установи, об’єкти культури, трамвайне депо і навіть будівля природоохоронної прокуратури.
«На слід ми вийшли абсолютно випадково, — говорить Теплов. — Наша журналістка займалася розслідуванням приватизації земельних ділянок і виявила, що в цій історії брали участь комунальні підприємства».
Вивчення реєстру судових рішень дало ще цікавіші результати. Виявилось, що за мировою угодою, укладеною в господарському суді, одне з КП «поступилось» приватній структурі величезною кількістю комунальних об’єктів за незрозумілі борги. Публікація результатів журналістського розслідування глибоко шокувала не лише жителів Дніпропетровська, але й спантеличила міського голову Івана Куліченка. Виступаючи перед ЗМІ, він заявив, що сам дізнався про втрату майна з повідомлень в інтернеті. Хоча розслідування про проблему трамвайного депо і його гуртожитку в центрі міста важко було не помітити. Наразі вивченням вилучених документів займаються співробітники УБЕП і прокуратури.
Проте журналісти з «Горожанина» не зупинились і на цьому. Віталій Теплов звернувся з відкритим листом до голови Дніпропетровської облради, в якому попередив, що схожа афера готується на рівні області. Викладені факти, судячи з усього, справили неабияке враження на голову облради Євгена Удода. «Я був приємно здивований, що увечері того самого дня до нас у редакцію кур’єрською поштою доставили офіційну відповідь», — з усмішкою говорить редактор. Обласний керівник запевнив журналістів, що їхнє послання уважно вивчене і, як результат, на найближчій сесії обласної ради буде розглянуто питання про оголошення мораторію на банкрутства комунальних підприємств. Ясна річ, у ході власного розслідування журналісти «Горожанина» дійшли певних висновків про те, хто може стояти за сумнівними операціями з комунальним майном.
Теплов і його видання показують, якою має бути регіональна журналістика. Об’єктивною і принциповою.
На думку Теплова, наші громадяни в більшості своїй переконалися в політиці і в політиках. Зовсім не випадково людей цікавлять проблеми виживання на комунальному рівні - за це їх не варто засуджувати. Жителі Дніпропетровська в цьому сенсі мало чим відрізняються від жителів інших регіонів України. «Вже 25 років щоліта я подорожую з наметом і на машині нашою країною. Можу сказати, що багато обласних центрів мають лише невелику частку тих коштів, які має у своєму розпорядженні Дніпропетровськ. У нас дуже багате місто, в ньому крутяться великі гроші, тому дивує, куди йдуть ці кошти, — зазначає редактор «Горожанина». — Керівництво області позиціонує Дніпропетровщину як «регіон-лідер», але цього не відчувається. Навіть таке підприємство, як ракетно-космічний «Південмаш», яким завжди пишалися дніпропетровці, сьогодні не може реалізувати свій потенціал».
До речі, Теплов вважає, що актуальна тема європейської інтеграції України погано освітлюється в регіональній пресі. «Подача інформації йде з прес-релізів. По суті, це політична агітація без прив’язки до умов регіону і спроби проаналізувати все «за і проти», — вважає Віталій Теплов. — Безумовно, ЗМІ могли б відіграти більш важливу роль, тим паче, що в журналістику приходить нове покоління з іншим мисленням і поглядами на майбутнє. Серед них є і таланти початківців, що вселяє надію».