Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«...Ще один сигнал»

24 вересня, 00:00
НА ФОТО — ЄВГЕН МАРЧУК ІЗ УКРАЇНСЬКИМИ МИРОТВОРЦЯМИ ПІД ЧАС СВОГО НЕЩОДАВНЬОГО ВІДРЯДЖЕННЯ ДО ІРАКУ / ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Перебуваючи з поїздкою в Дніпропетровській області, Президент України Леонід Кучма заявив, що прийняв відставку міністра оборони Євгена Марчука. Про це глава держави повідомив після наради з проблем утилізації твердого ракетного палива на Павлоградському хімзаводі, пов’язавши відставку міністра зі станом справ із ліквідації боєприпасів. Факт відставки з посади міністра оборони Євгена Марчука, якого і союзники, й опоненти завжди вважали і вважають вагомою політичною фігурою, став подією, яка викликала помітний внутрішньополітичний і міжнародний резонанс. Політики й експерти висловили різні думки стосовно причин і можливих наслідків цієї відставки.

Глава парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони Георгій Крючков (фракція Компартії України) висловлює серйозну стурбованість у зв’язку з частою зміною міністрів в оборонному відомстві України. «Така часта заміна на такій посаді не на користь справі. Але це (кадрове питання. — Ред. ) — у компетенції Президента», — сказав Г. Крючков у середу в Києві в інтерв’ю журналістам, коментуючи відставку міністра оборони України Євгена Марчука. Глава комітету висловив стурбованість процедурою відставки. «Сьогодні я не вважаю це нормальним для держави. Сьогодні посадовець може дізнатися про своє звільнення із засобів масової інформації. Г. Крючков також вважає, що звільнення «такої політичної фігури завжди є політичним кроком». За його словами, ініціатива відставки не належала безпосередньо Є. Марчуку. «У повідомленні йдеться, що міністр подав у відставку, це має означати, що саме він написав цю заяву. Але я говорив із ним сьогодні (22 вересня. — Ред. ): для нього це було несподіваним. Ініціатива міністру не належала», — наголосив він. Г. Крючков також вважає, що відставка Є. Марчука з посади не призведе до зміни зовнішньополітичного курсу на євроатлантичну інтеграцію. «Курс визначений — євроатлантичний вибір. Жодного перегляду зовнішньої політики не буде», — наголосив він.

Характеризуючи діяльність Є. Марчука на посаді міністра, глава парламентського комітету висловив думку, що той багато зробив для інтенсифікації процесу реформування Збройних Сил. «Але працював він в умовах недоброзичливості», — наголосив він. Водночас Г. Крючков зазначив, що таке рішення очікувалося. «Коли протягом короткого часу оголошено дві догани — це був сигнал», — сказав він.

Відставка міністра оборони України Євгена Марчука була несподіваною для голови Верховної Ради України Володимира Литвина . Про це він заявив в інтерв’ю журналістам у середу, коментуючи повідомлення про те, що Президент України Леонід Кучма прийняв відставку міністра оборони Є. Марчука. «Для мене це було несподіванкою, оскільки Є. Марчук сьогодні доповідав закон (у парламенті. — Ред. ) і нічого не провіщало такого рішення», — сказав В. Литвин. Спікер зазначив, що йому невідома докладніша інформація про цю відставку.

На думку аналітика Британської оборонної академії при Оксфордському університеті Джеймса Шерра , відставку Євгена Марчука з посади міністра оборони погано сприймуть у НАТО, повідомляє радіо «Свобода». «Це ще один сигнал того, що думка Заходу не має жодного значення», — сказав Дж. Шерр. Він нагадав, що Є. Марчука призначили на посаду міністра оборони після скандалу з «Кольчугами», і його особиста репутація як прихильника вступу України до НАТО була потрібна владі, щоб залагодити цей скандал. Але після Стамбульського саміту НАТО, коли Україні не запропонували членство в Альянсі, а наголосили на необхідності чесних виборів, потреба в хороших відносинах з НАТО у влади вже зникла, вважає британський аналітик. Крім того, на його думку, радикальні та швидкі реформи Є. Марчука в армії зустріли великий спротив, що також не могло не турбувати владу напередодні виборів.

Професор вашингтонського університету Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо вважає, що «українська зовнішня політика стає схожою на російську тим, що Україна готова до співпраці з НАТО та ЄС, але не ставить мети членства в цих організаціях. Причина в тому, що українській владі набридло слухати критику стосовно приводу згортання демократії в Україні», — сказав він. Друга причина відставки Є. Марчука, вважає Т. Кузьо, полягає в тому, що він не допустив би втягування армії у передвиборну кампанію. «Пригадайте, як приблизно місяць тому Є. Марчук заявив, що він не дозволить використання армії в політичних цілях».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати