Смітник – прибрати, винуватців – провчити
«Вивезення сміття розпочали вчасно. Вивезли 15 машин. І все?» — обурюється киянка Світлана БІЛАНЕНКО. Саме вона почала бити на сполох, коли побачила, як на береги Совських озер, що на вулиці Петра Радченка, 33, почали завозити будівельне сміття. Місцеві жителі стверджують, що там було майже 200 вантажівок, які зсипали біля водойм уламки цегли та різного брухту. 3 листопада радник міського голови Києва, народний депутат Дмитро Білоцерковець подякував киянам за швидку реакцію на кричуще порушення природоохоронного законодавства і запевнив: місто найближчими днями вивезе все до крихти. Однак процес рухається не так швидко, як хотіли б місцеві активісти.
ТОРУЮТЬ ДОРОГУ
Світлана Біланенко додає, що сміття вивозять поволі, здебільшого після чергової хвилі обурення місцевих мешканців. Але загалом реакція міської влади доволі позитивна та обнадійлива. По-перше, на інформацію від жителів про перетворення озер на стихійне звалище відреагували миттєво. Київська міська держадміністрація та комунальне підприємство «Плесо», на балансі якого перебувають Совські водойми, негайно подали заяви про виявлені порушення до прокуратури міста Києва та Національної поліції.
По-друге, після розголосу сполошилися всі причетні до конфлікту сторони. На місці інциденту вже відбулося кілька виїзних засідань з участю першого заступника директора департаменту міського благоустрою Тараса Панчія, створено спеціальну комісію при КМДА, яка займатиметься розв’язанням цієї проблеми.
З’ясовуються нові деталі інциденту. Так, у новинах на сайті департаменту міського благоустрою і збереження природного середовища КМДА йдеться, що 30 жовтня під час обстеження території інспектором благоустрою складено припис і протокол про адміністративне правопорушення. Представник фірми, на яку складено припис, пояснив, що сміття привезли за домовленістю з ПАТ «Київенерго» для укладання дороги до однієї з його філій. Навіть якщо це так, чому про це нічого не знає балансоутримувач території КП «Плесо»?
До речі, еколог Національного екологічного центру України Олександр Соколенко раніше пояснював «Дню», що на місці, де висипали сміття, проходить каналізаційний колектор (детальніше в матеріалі «Озера «топлять» у смітті», №197-198 за 3 — 4 листопада ц. р.). Як підказує здоровий глузд, прокладання тут дороги є небезпечним та протизаконним. Також, на думку еколога, вивезення сміття біля озер може маскувати класичне самозахоплення території. «День» намагався з’ясувати в КМДА, чи видавали дозволи для будівництва яких-небудь об’єктів на вулиці Радченка, 33. Однак «Дню» цього не пояснили.
ХТО ПОРУШНИК?
Натомість по телефону прокоментували ситуацію в КП «Плесо». Прес-секретар підприємства чомусь не назвав імені, проте запевнив, що вивезення сміття — це складний технологічний процес, який можуть уповільнювати затори на дорогах. Відвантаження на полігонах теж займає певний час. Хто винен у захаращенні Совських ставків — тут теж не знають.
За попередніми даними від департаменту міського благоустрою і збереження природного середовища, сміття вивозили з вулиці Жилянської, 25, де триває будівництво. Причетна до цього підрядна організація ТОВ «Вічне-Місто Терм». У КМДА раніше зазначали, що до вивезення сміття причетне ТОВ «Статус Інвест». Активіст Михайло Погребиський коментував у «Фейсбуці», що територією нижнього каскаду озер володіє ТОВ «Господарник», яке 2009 року збиралося будувати тут торговельно-розважальний центр. Правильну відповідь з-поміж цих варіантів повинні знайти правоохоронні органи.
Тим часом чиновники звітують перед громадою ледь не про кожну вивезену машину сміття. Станом на 7 листопада було прибрано 750 тонн, це 30 вантажівок! Зараз сміття вивозить та сама фірма-підрядник «Вічне-Місто Терм». Можна лише уявляти реакцію робочих на таку катавасію.
Усі, хто контролює процес очищення Совських озер, як один запевняють, що винуватці ще й відповідатимуть перед киянами та містом. «Завдання міста — вивезти сміття на полігон. І крім того, що компанія-порушник має його вивезти, вони повинні компенсувати місту збитки. Це хороше щеплення для інших, щоб не захотіли повторювати подібні порушення», — запевнили «День» у КП «Плесо».
ХАЙ БУДЕ ПАРК!
Уявімо, що береги озер очистять від будівельного мотлоху. А де гарантії, що інші компанії не захочуть вивезти своє сміття кудись на Осокорки чи Позняки? Як з’ясувалося, комунальники не мають важелів впливу, щоб запобігти повторенню подібних інцидентів. Якщо фіксують стихійні сміттєзвалища — приміром, коли хтось виніс сміття не до баку, а лишив на вулиці, — хутенько прибирають його і викликають поліцію, щоб скласти протокол про порушення. У КП «Плесо» зазначають, що фіксувати й усувати такі порушення мають правоохоронні органи.
Певно, ситуацію може рятувати пильність місцевих активістів, як у випадку із Совськими озерами. Між іншим, Світлана Біланенко нагадує про давню обіцянку міської влади — створити на території озер парк з велодоріжками. Заодно це є хорошим способом уберегти озера від перетворення на смітник.
«Ця ініціатива обговорюється давно. Але одні представники громади бачать там парк, інші — спортивну зону. Між собою вони ведуть дебати. Як тільки буде консенсусне рішення, ми підтримаємо і реалізуємо обрану концепцію», — коментують у КП «Плесо».
Отже, проблема лише в розбіжностях всередині громади? Чесно кажучи, у це мало віриться. Совські озера могли б стати столичним брендом. Розташовані відносно недалеко від центру міста, з красивими пейзажами, подекуди дикими, з вербами на берегах... А спробуйте знайти щось про ці водойми, приміром, у Google. Здивуєтесь, але більшість новин стосується реклами житлового комплексу з однойменною назвою.
P.S. Коли матеріал готувався до друку, з’явилась інформація, що береги озер повністю очищені від будівельного сміття. Як повідомив у Фейсбуці радник столичного мера, народний депутат Дмитро Білоцерковець, компанія-порушник таки вивезла його — а це майже 1300 тонн — своїм коштом. Дмитро Білоцерковець додав, що за порушення Правил благоустрою міста Києва, містобудівних та екологічних норм компанії доведеться понести юридичну відповідальність.