Перейти к основному содержанию

Москва зближує Мінськ із Києвом

23 января, 00:00
Москва зближує Мінськ із Києвом Лариса САЄНКО, "День"

Телефонні переговори між президентами двох сусідніх держав важко віднести до розряду сенсацій. Проте ініціатива бесіди Леоніда Кучми та Олександра Лукашенка напередодні зустрічі в Москві глав держав Митного союзу напевно належала білоруській стороні.

Головний політичний і економічний партнер - Росія в черговий раз піднесла сюрприз, в односторонньому порядку домовившись із Києвом про взаємне скасування сплати податку на додану вартість, що, очевидно, відповідає обопільним інтересам. Однак, незважаючи на запевнення Лукашенка в тому, що Борис Єльцин із ним постійно радиться, рішення Москви було досить несподіваним. Підписаний союзний договір передбачає узгоджене проведення митної політики, та білоруська сторона в черговий раз опинилася поставленою перед фактом. Між Україною та Білорусією досі існує подвійне стягування ПДВ - це означає, що з наступного місяця білоруські товари не зможуть конкурувати з російськими на українському ринку. Тим часом Україна є другим економічним партнером Білорусі після Росії.

Сюрпризом була й торішня домовленість між Єльциним і Кучмою про квоту на український цукор. В умовах єдиного митного простору це може підсолодити збиткову й дотовану державою білоруську переробку цукру, що робить ставку на імпорт сирцю.

Імовірно, саме цими форс-мажорними обставинами викликаний запланований на початок лютого візит українського прем'єр-міністра до Мінська, хоча формально він намічався ще минулого року й декілька разів відкладався. Лукашенко, який проводить проросійську лінію, досі тримав певну дистанцію з Києвом, однак сама Москва підштовхує до більш гнучкої політики.

"Проблеми Митного союзу стануть головною темою переговорів у Москві - особливо двосторонньою проблемою Росії та Білорусі. Поки що нам не вдалося досягти синхронної взаємовигідної політики в цій галузі" - сказав "Дню" міністр зовнішньоекономічних зв'язків Білорусії Михайло Марініч.

Росія послідовно вибиває багато економічних козирів своєї союзниці, одержані з укладенням Митного союзу. Наприклад, до цього українські експортери направляють свою продукцію на російський ринок, віддаючи перевагу проходженню митних процедур у Білорусі. Однак уведення сплати митних зборів у країні призначення знизить надходження до білоруського бюджету. Сам Лукашенко, як і раніше, підносить союз із Росією як своє головне досягнення. "Ізоляція з боку Заходу не принесла ніяких результатів - ми зробили прорив на Схід до Росії, Китаю, Індії" - заявив він напередодні візиту до Москви.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать