Маніфест небайдужих...
У галереї «Лавра» представили виставку «Середовище існування. Маніфест 2020», створену спільно із Всесвітнім фондом природи WWF-Україна. Мета арт-проєкту — закликати українців до сміливих дій заради життя в гармонії зі світом. Організатори запропонували художникам поміркувати про середовище, у якому ми живемо, а також про зміни, які нині відбуваються з кліматом та екологією, можливі шляхи вирішення.
— Чимало ідей народжувалися під час створення експозиції, — розповідає кураторка виставки Юлія НУЖИНА. — Наприклад, інсталяція з камінцями, яка розділила (великий) зал на дві частини: з одного боку, ми бачимо красу природи й гармонію; а з іншого — розірване життя сучасної людини... Також у нас представлені фотографічні дослідження, більш соціальні, але направлені якраз на те, що відбувається тепер зі світом та морями, річками й містами. А ще представлений... «казковий» зал, в якому роботи авторів показують, яким хотіли би бачити митці наше життя. Цікаві графічні (чорно-білі) роботи, які говорять про те, що є чорна і біла сторони в будь-якому середовищі існування. Власне, з цього виник задум: з одного боку, середовище існування — це передусім природа, яка надихає художників на створення прекрасного мистецтва; а з іншого — соціум, який змушує митців про щось замислюватися. Адже кожен сучасний художник насамперед показує не тільки красу та естетику, а й піднімає певні сучасні проблеми сьогодення.
До проєкту доєдналися понад 300 професійних митців з усієї України, які працюють у різних жанрах мистецтва contemporary — живопис, графіка, скульптура, фотографія, інсталяція. Проте лише 90 учасників відібрало професійне журі — галеристка Тетяна МИРОНОВА, художник Віктор СИДОРЕНКО, директорка WWF України Олена ТАРАСОВА-КРАСІЄВА й головний редактор журналу «Vogue UA» Пилип ВЛАСОВ.
Під час відкриття виставки організатори оголосили фіналістів конкурсу. Так, галерея «Лавра» вибрала твори Микити ЗІГУРИ та Уляни БАЛАН, Всесвітній фонд природи — Ольги БЕРЕЗЮК, КП «Київський метрополітен» — Дениса КОПИЛОВА, а журнал Vogue UA — Марію ПРОШКОВСЬКУ. Художники отримають можливість цьогоріч зробити персональний проєкт у галереї «Лавра», до того ж Марія Прошковська — проєкт для артномера Vogue UA, а Денис КОПИЛОВ — виставку на станції метро «Майдан Незалежності».
— Ми є найекологічнішим транспортом столиці, і нам дуже болить те, що відбувається тепер з екологією, саме тому застосовуємо, наприклад, енергозберігаючі технології, — зауважує радниця начальника КП «Київський метрополітен» Наталія МАКОГОН. — Так, вже зробили на станції метро «Театральна» виставку робіт художників, які першими подалися на цей проєкт. Ми хочемо підтримувати людей, які реально вболівають за екологію, і за те, щоб ми жили в класній країні. Так, ми стараємося на різних станціях робити соціальні акції для того, щоб залучати наших пасажирів до важливих речей.
— Дитинство — головна тема моєї творчості. На моїй картині дівчинка, яка тримає будиночок, тобто оберігає свій дім, свій маленький світ, від небезпек зовнішнього світу. Можливо, глядач, коли подивиться на цю роботу, зможе згадати себе в дитинстві... Окрім цього, на картині зображений також і полтавський ліс, адже люди, зокрема з великих міст, мають можливість поринути в природу, побути у віддаленому місці,в спокої. Я вважаю, що художнику надзвичайно важливо, щоб його твори помічали, тоді в нього є стимул ще щось робити, — зазначає фіналістка конкурсу Ольга БЕРЕЗЮК.
— Спочатку глядач бачить медузу, а потім він підходить і розуміє, що вона зроблена із целофанових пакетів. Тобто ця робота змушує осмислити проблематику забруднення морів, а також те, що саме ми залишаємо для себе і для майбутніх поколінь, — розказує інший фіналіст конкурсу Микита ЗІГУРА. — Я зробив цю роботу у співавторстві зі своїм братом Єгором спеціально для проєкту, над якою ми працювали приблизно місяць. Загалом я займаюся темою еко-арту впродовж кількох років, тому я не міг пропустити цю велику подію для України.
Зазначимо, офіційним саундтреком концептуальної виставки-маніфесту стала пісня «Косатка» гурту THE HARDKISS, що став Амбасадором Всесвітнього фонду природи протягом 2020—2021 років, підтримуючи програму WWF Україна — ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW!
— Ми вже виросли до того рівня, коли можемо говорити не тільки про музику. Нам хочеться згуртовувати людей навколо чогось важливо, нести їм певний меседж, — каже Юлія САНІНА фронтвумен гурту THE HARDKISS. — Я озирнулася навколо себе і зрозуміла, що мені ця тема цікава, а саме: що відбувається зараз з річками і загалом з водою в Україні...
До слова, ця програма розрахована на кілька років і передбачає дослідження та збереження природного стану цінних заплав річок, демонтаж застарілих гідроспоруд задля відновлення вільної течії, шляхів міграції та місць нересту риб.