«Україна та Грузія – завжди друзі»
20 вересня на території Національного музею народної архітектури та побуту України «Пирогів» пройшов благодійний фестиваль «СВОЇ. Україна+Грузія».
Під час заходу збирали кошти для поранених на Донбасі військових та для дітей вимушених переселенців. До ініціативи долучились близько 15 грузинських та українських колективів. Радник-посланник Посольства Грузії в Україні Георгій Закарашвілі зазначив: «Ми підтримали цей проект, бо нам цікаві усі спільні культурні заходи в Україні, а тут також присутня гуманітарна складова. Коли Грузія була у складній ситуації, Україна допомагала нам, і зараз ми зобов’язані підтримати Україну».
Учасники фестивалю проводили майстер-класи, лекції, фотовиставку, благодійний ярмарок, урок грузинської мови. Величезна черга вишикувалась на майстер-класі з приготування хінкалі – національну грузинську страву варили, як багато років тому, у великому чані та на вогнищі. Директор ресторану, який проводив майстер-клас, Тамара Макарова поділилась: «Біля нашого столу багато людей, хтось у черзі під номером «50» стоїть. Проте, хочеться бачити більше відвідувачів на фестивалі – через нинішні події українці менше ходять на такі заходи».
На виставці сучасних митців з Тбілісі «Палітра Грузії», серед іншого, представили абстрактні пейзажі… з Донецька. Куратор та арт-менеджер Ніна Бурневич прокоментувала: «У лютому 2013 року художник Автанділ Гургенідзе приїхав у Донецьк, зобразив місто дуже яскравим, сонячним, квітучим. У квітні представили ці картини на Донбасі, їх гарно сприйняли. Грузинські митці мріють робити виставки в Україні – тут багато можливостей для творчості і розвитку, але не завжди є кошти на це». Художникам з Грузії настільки сподобалась ідея фестивалю, що митець Міша Бердзенішвілі подарував одну зі своїх робіт, аби всі гроші від її продажу передали на благодійність.
Головна подія фестивалю – концерт з українськими та грузинськими піснями і танцями. Коли на фестивалі заспівали гімн Грузії, усі слухачі встали. Один з виконавців гімну, учасник дуету «Сапераві» Таріел Хуцишвілі розповів: «Є така приказка: Україна та Грузія – завжди друзі. Ми зголосились виступити на фестивалі, бо підтримуємо Україну у цей важкий час, хочемо чимось полегшити життя тим, кому важко. Звичайні грузини переживають ситуацію в Україні, як власний тягар – ми таке двічі проходили. Найголовніше – не падати духом, аби люди підтримували одне одного».
Фольклорний гурт «Рожаниця» виконав українську народну пісню з Луганщини. Керівник гурту Інна Ковтун записала цю пісню під час етнографічної експедиції на Донбас. У мирні часи колектив виступав у Луганській області і у Донецьку – за словами Інни Ковтун, то були одні з найкращих концертів, їх відвідало багато людей. «Не віриться, що люди на Луганщині не хочуть бути українцями – вони привітні, щирі, часто розмовляють українським суржиком. Зараз намагаюся дивитися менше новин і вірю у краще», - каже Інна Ковтун.
Організатори фестивалю «СВОЇ. Україна+Грузія» контактують із Головним військовим клінічним госпіталем у Києві та госпіталем в Ірпені. Лікарі цих закладів нададуть перелік того, що наразі потрібно пораненим, і благодійники закуплять препарати згідно списку. Один з ініціаторів фестивалю, голова правління благодійного фонду «Благомай» Тетяна Скригіна розповіла: «Це не перша наша співпраця з медичними закладами, хоча проекти фонду більше пов’язані з дитячими будинками. Якщо і далі буде багато поранених, шукатимемо партнерів та будемо робити щось разом – так можна зібрати більше коштів».
Неподалік від фестивального майданчику проводили пікнік поранені у зоні АТО військові. Боєць батальйону «Донбас» поділився враженнями: «Хлопцям, які зараз на полі бою, незрозуміло, як проводять такі заходи. Але ці фестивалі потрібні, аби там більше говорили про війну – так люди зрозуміють, що є громадяни, які борються, і яким потрібна допомога. Взагалі, часто підходять, розпитують, що і як на фронті – прості українці допомагають нам і хвилюються. Найобразливіше, що влада не хвилюється».
Керівник гурту «Рожаниця» Інна Ковтун розмірковує: «Фестиваль фестивалю – велика різниця. Зараз відмінили багато масштабних заходів, зазвичай, проводять благодійні фестивалі, де збирають кошти для військових. Для мене це важливо: я не піду воювати з автоматом, і хоча б на концертах зможу допомогти творчістю».